pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Panny z Wesela. Siostry Mikołajczykówny i ich świat

Autor książki:

Monika Śliwińska

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Literackie, WL
Rok wyd.: 2020
Oprawa: twarda
Ilość stron: 648 s.
Wymiar: 143x205 mm
EAN: 9788308073049
ISBN: 978-83-0807-304-9
Data: 2020-10-08
43.13 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 7 dni

Opis książki:

Autorka biografii Wyspiańskiego powraca z nową opowieścią! Wesele w wersji herstory! Opowieść o Annie, Jadwidze i Marii Mikołajczykównach W chałupie Jacentego Mikołajczyka krytej strzechą, pod gruszą, na przyzbie, wśród ludowych wierzeń o południcach i diabłach na rozstaju, w świecie, w którym najpopularniejszymi lekarstwami były znak krzyża i wódka, dorastały trzy panny Mikołajczykówny uwiecznione w Weselu Wyspiańskiego. Anna została żoną malarza i polityka Włodzimierza Tetmajera, Jadwiga - Panna Młoda z Wesela - wyszła za Lucjana Rydla, a Maria była miłością życia zmarłego przedwcześnie malarza Ludwika de Laveaux uwiecznionego przez Wyspiańskiego jako Widmo.

Monika Śliwińska w niesamowitej młodopolskiej herstory brawurowo opisuje życie córek bronowickiego chłopa portretowanych przez najwybitniejszych malarzy i literatów przełomu XIX i XX wieku. Z literackim rozmachem ukazuje czytelnikom świat dziewcząt przygotowywanych od najwcześniejszych lat do rezygnacji z niezależności i prawa do decydowania o sobie, ale również - przede wszystkim - świat kobiet, które w dorosłym życiu, w małżeństwach i zmiennych kolejach losu zachowały duchową niepodległość, mało tego - istotnie wpłynęły na życiorysy swoich mężów. Ślady Mikołajczykówien zachowały się w bogatej korespondencji, dokumentach państwowych i kościelnych, pamiętnikach, wspomnieniach, a przede wszystkim w niepublikowanych dotąd dokumentach z prywatnych archiwów potomków Lucjana Rydla i Włodzimierza Tetmajera.

Monika Śliwińska wprowadza nas w losy bronowickich rodzin i kreśli portrety biograficzne trzech sióstr o wiele bardziej złożone, niż to wynika z zachowanej legendy.

Książka "Panny z Wesela. Siostry Mikołajczykówny i ich świat" - Monika Śliwińska - oprawa twarda - Wydawnictwo Literackie, WL. Książka posiada 648 stron i została wydana w 2020 r. Cena 43.13 zł. Zapraszamy na zakupy!