pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Ostaniec, czyli ostatni świadek
Tytuł książki:

Ostaniec, czyli ostatni świadek

Autor książki:

Jerzy W. Borejsza

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wielka Litera
Rok wyd.: 2018
Oprawa: Miękka ze skrzydełka
Ilość stron: 536 s.
Wymiar: 145x205 mm
EAN: 9788380322738
ISBN: 978-83-8032-273-8
Data: 2018-09-28
29.18  44.90  15.72 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Znany w świecie historyk totalitaryzmów Jerzy W. Borejsza (rocznik 1935) jest dzisiaj ostatnim, który ocalał z dwóch rozgałęzionych niegdyś rodzin. Gdy jego najbliżsi ginęli jako Żydzi z rąk Niemców, był małym dzieckiem. Nie był jeszcze pełnoletni, kiedy umarł Stalin. Już jako zawodowy dziejopis potrafił odnaleźć niedostępne dokumenty i nałożyć je na strzępy pamięci dziecka, na własne archiwum prywatne.

Jest też ostatnim, który zdążył porozmawiać z ministrami Mussoliniego i ambasadorami Stalina w krajach faszystowskich. W swojej najnowszej książce opowiada między innymi o tym, jak ten sam Rosjanin stalinizował i destalinizował ZSRR, i o tym, jak latem 1939 roku niemiecki dyplomata ostrzegał amerykańskiego polityka przed paktem Stalina z Hitlerem. Opisuje wiele wybitnych postaci polityki i nauki, które spotkał na swojej drodze. Nie brakowało historycznych postaci i wśród jego bliskich. Dzieje tej rodziny stanowią ważne fragmenty historii polskiej, żydowskiej i europejskiej.

Borejsza jest świadkiem wyjątkowym. Ostańcem.

W roku 2018 rozpocząłem osiemdziesiąty czwarty rok życia. I widzę, jak przez Polskę i Europę przetacza się nawrotna fala ruchów bądź reżimów autorytarnych. Jednym z filarów propagandy, na których się wspierają, jest fałszowanie historii.

Prawda historyczna często przestaje w takich warunkach istnieć.

W czasie, kiedy w Polsce i w krajach naszego regionu tworzy się orwellowskie "ministerstwa prawdy", kiedy fałszowanie przeszłości, czyli kłamstwo historyczne, przykrywa się dwoma połączonymi a nieprzystającymi do siebie słowami "polityka historyczna", tym bardziej poczuwam się do dania świadectwa, często ostatniego, ludziom, których znałem, i wydarzeniom, które obserwowałem

Książka "Ostaniec, czyli ostatni świadek" - Jerzy W. Borejsza - oprawa Miękka ze skrzydełka - Wydawnictwo Wielka Litera. Książka posiada 536 stron i została wydana w 2018 r. Cena 29.18 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
Jerzy W. Borejsza - autor m.in.:
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Nanga Dream - okładka książki

Nanga Dream

Mariusz Sepioło
Produkty podobne: