pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko: autor tytuł  24h
Jean-Bol odkrywa karty - okładka książki
Jean-Bol odkrywa karty pozycja dostępna
Księgarnia »
Książki »
»
Operacja Reichswehra. Kulisy wywiadu II RP
Księgarnia »
Książki »
książka:

Operacja Reichswehra. Kulisy wywiadu II RP

Dane szczegółowe:
Wydawca: Zysk i S-ka
Rok wyd.: 2012
Oprawa: twarda
Ilość stron: 1216 s.
Wymiar: 155x225 mm
EAN: 9788377852736
ISBN: 978-83-7785-273-6
Data: 2013-10-09
Cena wydawcy: 69.00 złpozycja niedostępna

Operacja Reichswehra. Kulisy wywiadu II RP - Marian Zacharski - opis książki:

Operacja Reichswehra to bez wątpienia najbardziej brawurowe, a jednocześnie najskuteczniejsze przedsięwzięcie wywiadowcze Drugiego Oddziału Sztabu Generalnego/Głównego w okresie międzywojennym. Założenia tej operacji były przygotowane i zaakceptowane przez szefów polskiego wywiadu reprezentujących różne opcje polityczne. W jej rezultacie, dzięki niebywałej odwadze, inteligencji, pomysłowości, przebojowości, patriotyzmowi rotmistrza Jerzego von Nałęcz Sosnowskiego władze polityczne II RP uzyskały pełen wgląd w dalekosiężne plany wojskowe Rzeszy niemieckiej. Czy politycy stanęli na wysokości zadania podejmując śmiałe, zdecydowane decyzje zarówno w planowaniu obronnym, jak i we wchodzeniu w sojusze gwarantujące Polsce pokój Polscy politycy, szefowie wywiadu, dowódcy wojskowi wraz z Naczelnym Wodzem od poranka 17 września 1939 roku byli stłoczeni na przejściu granicznym z Rumunią. Rzeka Czeremosz i most przerzucony przez nią były ich głównym celem. Uciekali pozostawiając Naród na pastwę okupantów. Główny strateg operacji Reichswehra, Ludwik Bociański, próbował zablokować drogę po tchórzowsku umykającemu z Polski Naczelnemu Wodzowi, marszałkowi RydzowiŚmigłemu, ale został brutalnie odtrącony. Nie wytrzymując napięcia wyjął pistolet i strzelił sobie w pierś. Ciężko rannego dostarczono go do szpitala w Rumunii. Po kilku miesiącach walki o życie opuścił klinikę jako człowiek złamany.

(fragment książki) Z uznaniem podchodzę do pana Zacharskiego mozolnych wysiłków dochodzenia do faktów historycznych i ich prezentacji.

Władysław Bartoszewski, Minister Spraw Zagranicznych Andrzej Milczanowski .strzelił w dziesiątkę., angażując do rozpracowania wywiadu rosyjskiego płk Mariana Zacharskiego, słynnego szpiega wywiadu PRL. Jego profesjonalizm i znajomości w hermetycznym środowisku ambasady Rosji dawały możliwość podjęcia działań operacyjnych. Zacharski namierzył grupę kilku ludzi Moskwy na najwyższy szczeblach władzy w Polsce. Nikt w historii służb specjalnych III RP przez te 20 lat nie osiągnął więcej. Tym razem Zacharski w roli historyka. Jestem bardzo ciekaw jego oceny działań polskiego wywiadu w starciu z Reichswehrą.

Piotr Gontarczyk, historyk Uważam, że krzywdziłem go swoimi opiniami poddającymi w wątpliwość to, że był oficerem wywiadu. Nie zdawałem sobie sprawy, w jak ciężkim więzieniu Marian siedział cztery lata. Różni ludzie wprowadzali mnie celowo w błąd, mówiąc o Zacharskim różne rzeczy. Jego Rosyjska ruletka mną wstrząsnęła. Uświadomiła mi, jak mało wiedziałem i jak potężny jest rosyjski wywiad w Polsce.

Generał Sławomir Petelicki

Książka „Operacja Reichswehra. Kulisy wywiadu II RP” - oprawa twarda - Wydawnictwo Zysk i S-ka.

Książka posiada 1216 stron i została wydana w 2012 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Operacja Reichswehra. Kulisy wywiadu II RP"
Marian Zacharski - autor m.in.:
Rosyjska ruletka - okładka książki
Rosyjska ruletka Marian Zacharski;
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Wałęsa. Człowiek z teczki - okładka książki
Wałęsa. Człowiek z teczki Sławomir Cenckiewicz