pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Tytuł książki:

Okultyzm i nowoczesność

Autor książki:

Krzysztof Grudnik

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo IX
Rok wyd.: 2021
Oprawa: miękka
Ilość stron: 400 s.
Wymiar: 235x165 mm
EAN: 9788396152206
ISBN: 978-83-9615-220-6
Data: 2021-06-01
Cena wydawcy: 65.77 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Okultyzm i nowoczesność to wnikliwe studium okultyzmu w kulturze i literaturze końca XIX i początku XX wieku. Autor opisuje rozmaite sposoby uobecniania tradycji okultystycznych w polityce, filozofii, psychoanalizie i światopoglądzie modernistycznym, a także analizuje dzieła literackie (m.in. Aleistera Crowleya, Jorisa-Karla Huysmansa, Franciszka Pika-Mirandoli, Stefana Grabińskiego, Arthura Machena, H.P. Lovecrafta, Stanisława Przybyszewskiego, Tadeusza Micińskiego i Bolesława Leśmiana), ukazując różne związki okultyzmu i literatury.
Pierwsze wydanie Okultyzmu i nowoczesności ukazało się w 2016 roku i od dłuższego czasu jest już niedostępne w sprzedaży. Przygotowane przez nas drugie wydanie zostało poprawione i wzbogacone o dwa rozdziały. Inauguruje również naszą serię naukową i popularnonaukową.
W przedmowie do pierwszego wydania tak o Okultyzmie i nowoczesności pisał prof. Mirosław Piróg:
Autor pokazuje ezoterykę w dialogu jak też nieraz w bardzo krytycznych zmaganiach z najważniejszymi postaciami kultury współczesnej: Nietzschem, Jamesem, Freudem, Foucaultem, Adornem, Eco i innymi. Nie jest ona w tym ujęciu egzotycznym marginesem, lecz witalnym źródłem inspiracji dla sztandarowych twórców kultury, a i sama może być analizowana i asymilowana w ramach mainstreamowych pojęć filozoficznych. Te rozważania klarownie pokazują, że tak oczekiwany przez koryfeuszy kulturowych wieku XIX i XX zmierzch tego, co odmienne nie nastąpił. Wprost przeciwnie prowadzenie badań w dziedzinie ezoteryki jest wyrazem samoświadomości kultury XXI wieku, która już nie odrzuca tego, co irracjonalne, lecz stara się zintegrować je w obrębie szerszej całości.

Książka "Okultyzm i nowoczesność" - Krzysztof Grudnik - oprawa miękka - Wydawnictwo IX. Książka posiada 400 stron i została wydana w 2021 r.

Bądź pierwszy - Oceń, napisz recenzję/opinię [+]