pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Odpowiedzialność i styl. Eseje o formach wyobraźni
Tytuł książki:

Odpowiedzialność i styl. Eseje o formach wyobraźni

Autor książki:

Roger Caillois

Dane szczegółowe:
Wydawca: PIW
Rok wyd.: 2019
Oprawa: Miękka ze skrzydełka
Ilość stron: 340 s.
EAN: 9788306035704
ISBN: 978-83-0603-570-4
Data: 2019-04-26
31.24  49.00  17.76 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 3-5 dni

Powraca klasyczny (a dziś rzekłoby się kultowy) tom esejów Rogera Caillois, którego bohaterami są Jan Potocki i jego Rękopis, Lautréamont, modliszka, powieść kryminalna, baśń, sztuka poetycka i estetyka.

"Od pierwszego wydania Odpowiedzialności i stylu, otwierającego PIW-owską serię Biblioteka Krytyki Współczesnej, minęło już ponad pół wieku. W historii literatury i kultury to bardzo długo - szczególnie w historii najnowszej [...] część tomów Biblioteki - jestem o tym przekonany (pisze Tomasz Swoboda) - nigdy nie zostanie wznowiona: zbyt silnie przynależą do swojej epoki, zbyt gruba jest warstwa literaturoznawczego kurzu, jaka osiadła na nich w ciągu ostatnich dekad. Z pismami Rogera Caillois - o tym również jestem przekonany - będzie inaczej. Nie tylko dlatego, że z jego własnej perspektywy, przejętej od liczących miliardy lat minerałów, takie pół wieku to tyle co nic, nieznacząca chwila w dziejach Ziemi i wszechświata. A co za tym idzie, setki i tysiące lat, jakie dzielą rozmaite teksty kultury, właściwie nie zmieniają ich współczesnego (współczesnego dla nas, a także jednych względem drugich) charakteru. O aktualności i niezmiennej atrakcyjności esejów Caillois decyduje jednak przede wszystkim oryginalność zawartej w nich refleksji, wynikająca z głęboko osobistego podejścia do literatury, opartego z kolei opiera się na traktowaniu jej nie w kategoriach form artystycznych, lecz form wyobraźni, zakorzenionych we wszystkim, co istnieje - od modliszki po czerń obsydianu".

Książka "Odpowiedzialność i styl. Eseje o formach wyobraźni" - Roger Caillois - oprawa Miękka ze skrzydełka - Wydawnictwo PIW. Książka posiada 340 stron i została wydana w 2019 r. Cena 31.24 zł. Zapraszamy na zakupy!

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Produkty podobne:
Po pierwsze nie szkodzić - okładka książki

Po pierwsze nie szkodzić

Maria Z. Ledawndowska