pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Tytuł książki:

Odkrycie karty. Niezależna strategia pamięci

Autor książki:

Zbigniew Gluza

Dane szczegółowe:
Wydawca: Dom Spotkań z Historią
Rok wyd.: 2012
Oprawa: miękka
Ilość stron: 380 s.
Wymiar: 155x230 mm
EAN: 9788361283652
ISBN: 978-83-6128-365-2
Data: 2012-03-22
pozycja niedostępna

Opis książki:

Książka pokazuje 30-letnią historię KARTY - od ostatniej dekady Peerelu po początek 2012 roku. Opowiada zarówno o Karcie - podziemnej gazetce, która będąc jednokartkowym buntem wobec stanu wojennego, nadała jej imię (4 stycznia 1982), potem o niezależnym almanachu (1983 90), wreszcie - o współczesnym kwartalniku historycznym - piśmie o tożsamości (od 1991).

Publikacja przybliża także zasady i kolejne etapy działania Ośrodka KARTA - instytucji bez stałego budżetu - od konspiracyjnego Archiwum Wschodniego po współczesną fundację - organizację pożytku publicznego.

KARTA dokumentuje i upowszechnia historię najnowszą Polski i Europy Środkowo-Wschodniej. Jest wydawnictwem literatury faktu; w tym Karty jako kwartalnika. Prowadzi archiwum społeczne XX wieku. Tworzy bazę danych obywateli II RP represjonowanych przez ZSRR. Podejmuje ogólnopolskie działania edukacyjne. Razem z Domem Spotkań z Historią, który uruchomiła w 2005 roku, prowadzi Archiwum Historii Mówionej. Od początku III Rzeczpospolitej KARTA formułuje dla Polski strategię pamięci.

Odkrycie KARTY - to nie tylko opowieść o działaniach kilkusetosobowego środowiska, ale zarazem o, niezależnych od polityki, sposobach odpowiadania na współczesne potrzeby związane z historią. Tworzona tak strategia pokazana jest w kontekście zmieniających się realiów III RP, w tym okresu polityki historycznej .

Na książkę składa się wybór z całej zachowanej dokumentacji, dokonany przez Agnieszkę Dębską, a także zapis rozmów ze Zbigniewem Gluzą, prowadzącym KARTĘ, dopełniony jego autorskim tekstem.

Publikacja dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Opracowanie redakcyjne: Agnieszka Dębska.

Książka "Odkrycie karty. Niezależna strategia pamięci" - Zbigniew Gluza - oprawa miękka - Wydawnictwo Dom Spotkań z Historią. Książka posiada 380 stron i została wydana w 2012 r.

Bądź pierwszy - Oceń, napisz recenzję/opinię [+]