pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Obywatel Jack. O tym, jak Jack imperium z bluesa zbudował

Autor książki:

Nick Hasted

Dane szczegółowe:
Wydawca: IN ROCK
Rok wyd.: 2017
Oprawa: miękka
Ilość stron: 520 s.
Wymiar: 145x205 mm
EAN: 9788364373459
ISBN: 978-83-6437-345-9
Data: 2017-07-21
42.11 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

Pierwsza poważna biografia Jacka White a zgłębia buntownicze życie wyrzutka dorastającego w zrujnowanym Detroit, któremu pisane było stać się ekscentryczną gwiazdą rocka i założycielem wyjątkowo ważnej, niezależnej wytwórni płytowej.

Od niczym (poza datą - 11 września 2001 roku) niewyróżniającego się koncertu w klubie w Arkansas po anarchiczny, ogłuszający występ na festiwalu Glastonbury w 2005 roku - oto pełna, nieprawdopodobna opowieść o losach Johna Gillisa, znanego również jako Jack White, samozwańczego agent provocateur rocka. Książka opowiada o jego muzycznych fascynacjach, związku z Meg White (której nazwisko przyjął w dniu ślubu); przytacza wywiady z muzykami, z którymi pracował, m.in. Neilem Youngiem, Seasick Steve em i Brendanem Bensonem; oraz przedstawia szczegółowy opis wszystkich albumów The White Stripes, The Raconteurs, The Dead Weather i solowych nagrań Jacka White a. Przepełniona nastrojowym klimatem, miarodajna pozycja. Opowieść o niezwykłej muzycznej podróży człowieka, który stał się jedną z najbardziej fascynujących postaci muzyki rockowej XXI wieku.

Nick Hasted pisze o muzyce, filmie, książkach i komiksach dla "The Independent", "Uncut", "Classic Rock", "Jazzwise" i "The Arts Desk". Jest autorem dwóch książek, opublikowanych w wydawnictwie Omnibus: "The Dark Side of Eminem" oraz "You Really Got Me: The Story of The Kinks". Mieszka w Brighton.

"Fascynująca historia, opowiedziana z wnikliwością, okiem do szczegółów i działającą na wyobraźnię elokwencją". "Record Collector"

John Anthony Gillis urodził się w 1975 roku jako najmłodsze z dziesięciorga dzieci w białej rodzinie, uparcie izolującej się od otoczenia w latynoskiej dzielnicy południowo-zachodniego Detroit, ochrzczonej oficjalnej jako "Mexicantown" w ramach akcji PR-owej podjętej pod koniec lat 80.

Odizolowany kulturowo od otoczenia, w wieku 19 lat przeżył kryzys osobowości, w którego efekcie rozwinął w sobie zamiłowanie do bluesa, przyłączył się do profesjonalnego zespołu i związał z mieszkającą w Detroit Meg White. Już jako para dołączyli do niewielkiego środowiska zespołów grających garażowego rocka w wyjątkowo zrujnowanej części Detroit - getcie Cass Corridor.

Tak zaczęła się historia The White Stripes, a także proces przemiany Johna Gillisa w Jacka White a - owianą tajemnicą postać, mylącą tropy i posługującą się w rozmowach na swój temat dezinformacją. Mówiąc o grającej z nim na perkusji Meg, będącej od pewnego czasu jego żoną (i której nazwiskiem zaczął się posługiwać), przedstawiał ją jako swoją siostrę. Ich małżeństwo rozpadło się jeszcze przed triumfalną 13-dniową trasą po Wielkiej Brytanii w 2001 roku, w wyniku której praktycznie z dnia na dzień stali się jednym z najpopularniejszych zespołów rockowych.

Dalsze koleje jego losu również trudno określić mianem przewidywalnych: małżeństwo z brytyjską modelką Karen Elson, przeprowadzka do Nashville, rozpad The White Stripes, kolejne zespoły - The Raconteurs i The Dead Weather - czy wreszcie solowa kariera jako Jack White. Powołana przez niego do życia multidyscyplinarna wytwórnia Third Man Records przejawia taką samą nieprzewidywalność i umiejętność godzenia przeciwieństw, co jej założyciel: doprowadza do odrodzenia płyty winylowej i otwarcia oddziału firmy w pobliżu Cass Corridor, miejsca niezwykle ważnego w czasach działalności jego pierwszego garażowego zespołu. Pracował z Neilem Youngiem, Bobem Dylanem i Lorettą Lynn. Opowieść o Jacku jest wciąż otwarta i ma swój ciąg dalszy, a jego saga stanowi odświeżające antidotum na co bardziej tradycyjne biografie gigantów rocka. Niniejsza pozycja stanowi niewyczerpane źródło szczegółowych informacji i trafnych spostrzeżeń z 40-letniej historii muzyka rockowego, który już dziś, za życia, określany jest jako prawdziwa legenda.

Książka "Obywatel Jack. O tym, jak Jack imperium z bluesa zbudował" - Nick Hasted - oprawa miękka - Wydawnictwo IN ROCK. Książka posiada 520 stron i została wydana w 2017 r. Cena 42.11 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.