pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Tytuł książki:

Obrazowanie natury w nowożytnym Gdańsku. O kulturze kolekcjonerskiej miasta

Autor książki:

Anna Sobecka

Dane szczegółowe:
Wydawca: Słowo obraz terytoria
Rok wyd.: 2022
Oprawa: twarda
Ilość stron: 456 s.
EAN: 9788374536097
ISBN: 978-83-7453-609-7
Data: 2022-07-04
79.04  95.00  15.96 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 1-3 dni

Opis książki:

Od początku nowożytności zaczynają w Gdańsku powstawać kolekcje prywatne. Aż do XIX wieku domy przede wszystkim uczonych mieszczan gdańskich zapełniają się ozdobnymi naczyniami, cennymi tkaninami, trofeami myśliwskimi, bronią, a także obrazami, rysunkami i grafikami oraz - zbieranymi z nie mniejszą pasją - naturaliami. W owym czasie zainteresowanie przedmiotami kolekcjonerskimi różnego typu stało się jednym z wyznaczników kultury miasta. Gdańscy zbieracze i naukowcy w XVII i XVIII wieku gromadzili malarskie, rysunkowe i graficzne przedstawienia kwiatów, owoców czy zwierząt, których autorami byli zarówno artyści obcy, jak i miejscowi. Kolekcjonowali i klasyfikowali muszle, skamieliny i okazy bursztynu. Tworzyli zielniki, budowali ogrody i zlecali wykonanie ilustracji naukowych w celu dopełnienia swoich rozpraw.

Źródła odnalezione między innymi w Gdańsku, Amsterdamie, Berlinie, Dreźnie, Florencji, Gocie, Hadze, Hamburgu, Marburgu, Monachium i Wolfenbüttel pozwoliły zrekonstruować opowieść o zapomnianych gdańskich kolekcjonerach i zbieranych przez nich naturaliach i artefaktach.

Książka "Obrazowanie natury w nowożytnym Gdańsku. O kulturze kolekcjonerskiej miasta" - Anna Sobecka - oprawa twarda - Wydawnictwo Słowo obraz terytoria. Książka posiada 456 stron i została wydana w 2022 r. Cena 79.04 zł. Zapraszamy na zakupy!

Bądź pierwszy - Oceń, napisz recenzję/opinię [+]