pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
okładka książki - Sztuka poetycka Czesława Miłosza
Sztuka poetycka Czesława Miłosza 4.51 zł pozycja dostępna!
okładka książki - Historia literatury francuskiej
Historia literatury francuskiej 52.72 zł pozycja dostępna!
Księgarnia »
Książki »
»
Nowoczesny Orfeusz. interpretacje mitu w literaturze polskiej XX-XXI...
książka:

Nowoczesny Orfeusz. interpretacje mitu w literaturze polskiej XX-XXI wieku

Dane szczegółowe:
Wydawca: Instytut Badań Literackich PAN
Rok wyd.: 2017
Oprawa: miękka
Ilość stron: 464 s.
Wymiar: 160x230 mm
EAN: 9788365832191
ISBN: 978-83-6583-219-1
Data: 2017-09-19
Cena wydawcy: 39.00 złpozycja niedostępna

Nowoczesny Orfeusz. interpretacje mitu w literaturze polskiej XX-XXI wieku - Maciej Jaworski - opis książki:

Najsłynniejsza powieść Stanisława Lema oparta została na schemacie mitu o Eurydyce i Orfeuszu. Enigmatyczny liryk Aleksandra Wata jawi się jako rewelacyjna gramatyka tworzenia sceny powtórnej utraty Eurydyki. Czesław Miłosz jest autorem jednego z najbardziej odkrywczych odczytań historii orfejskiej, zarazem typowego dla naszej "świeckiej epoki". W napisanym w czasie II wojny światowej dramacie Anna Świrszczyńska podjęła się włączenia w dzieje podróży do Hadesu postaci Orfeusza - bohatera wspólnoty, pozbawionego dotąd własnej fabuły. Dramat o herosie projektował też śmiertelnie chory Stanisław Wyspiański; analogiczne zamierzenia snuł w obozowych notatkach Konstanty Ildefons Gałczyński. To tylko przykłady zaskakująco bogatej i różnorodnej, a dotąd w małym stopniu rozpoznanej polskiej recepcji opowieści o pierwszym artyście.

Książka - złożona z interpretacji pojedynczych utworów i z ujęć przekrojowych - poświęcona jest literaturze polskiej ostatnich stu lat, ale również wielowiekowym dziejom przemian mitu Orfeusza w sztuce Zachodu. W monografii znaleźć można propozycję mitologicznej lektury dzieł nieodnoszących się do fabuły wprost, refleksję nad alternatywną historią recepcji oraz przyszłymi losami tematu. W tekst wkomponowano 15 fragmentów kontekstowych, które dotyczą istotnych elementów i klasycznych realizacji mitu: mogą one być czytane w dowolnej kolejności jako hasła dotąd nieistniejącej encyklopedii orfejskiej. Oprócz badaczy literatury studium zaciekawi kulturoznawców, filologów klasycznych, historyków sztuki, wszystkie osoby zainteresowane mitami i ich długim trwaniem w kulturze.

Książka „Nowoczesny Orfeusz. interpretacje mitu w literaturze polskiej XX-XXI wieku” - oprawa miękka - Wydawnictwo Instytut Badań Literackich PAN.

Książka posiada 464 stron i została wydana w 2017 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Nowoczesny Orfeusz. interpretacje mitu w literaturze polskiej XX-XXI..."
Maciej Jaworski - autor m.in.:
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Listy 1939-1982. Tom 2 - okładka książki
Listy 1939-1982. Tom 2 Józef Czapski, Ludwik Hering