pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Tytuł książki:

Nowa Europa Wschodnia 1/2018

Dane szczegółowe:
Wydawca: Kolegium Europy Wschodniej
Rok wyd.: 2018
Oprawa: miękka
Ilość stron: 176 s.
Wymiar: 170x230 mm
EAN: 977189955417213
ISSN: 18995543
Data: 2018-02-09
16.41  20.00  3.59 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

Dyskusja o relacjach polsko-ukraińskich: Wojciech Konończuk tłumaczy, że przesłanie programu ukraińskiego "Kultury" już się wypełniło, a Jarosław Obremski ostrzega przed nazbyt protekcjonalnym podejściem wobec Kijowa; Damian Markowski szczegółowo omawia istotę trwających sporów historycznych, a Jewhen Mahda sugeruje, że polskie władze zmodernizowały frazę "Historię piszą zwycięzcy" - teraz ma brzmieć "Historię dyktują lepiej rozwinięci gospodarczo".

Paweł Kost pisze o innym obliczu tych relacji: "Mówiąc o stosunkach Kijowa i Warszawy, skupiamy się często na historii - tymczasem na innych polach współpraca jest dynamiczna. Obszarem, który może wypełnić treścią deklaracje o strategicznym partnerstwie, jest energetyka".

W dwóch rozmowach prezentujemy dwa spojrzenia na radykalizację islamu w Europie Wschodniej i na Bliskim Wschodzie: głos zabierają Marcin Mamoń i Denis Sokołow.

Artiom Fiłatow z bliska przypatruje się rosyjskim przygotowaniom do mundialu: "Piłkarskie mistrzostwa świata, które odbędą się latem, będą kosztować Rosję 12 miliardów dolarów. Brazylia przed czterema laty wydała podobną sumę. Różnica pomiędzy tymi krajami polega jednak na tym, że o ile Brazylijczycy protestowali przeciwko tak wysokim kwotom, o tyle Rosjanie milczą".

Wschodnie granice Polski - o bolączkach polskich granic z Rosją, Litwą, Białorusią i Ukrainą opowiadają Paulina Siegień, Krzysztof Kolanowski, Andrzej Poczobut i Jakub Łoginow.

Ponadto między innymi: Jan Jacek Bruski opowiada, dlaczego bezpośrednio po I wojnie światowej Ukraińcom nie udało zbudować się własnego państwa, Marek Kornat i Mariusz Wołos mówią o Józefie Becku, Mateusz Kubiak zastanawia się, jak Baku instrumentalizuje sport, Natalia Bryżko kreśli portret Petersburga, Michał Potocki pisze o handlu prowadzonym z donbaskimi separatystami, Igor Miecik przybliża sylwetkę Wasyla Stusa, Krzysztof Strachota pisze o kurdyjskiej walce o niepodległość, a nasi recenzenci omawiają najciekawsze książki dotyczące regionu.

Książka "Nowa Europa Wschodnia 1/2018" - oprawa miękka - Wydawnictwo Kolegium Europy Wschodniej. Książka posiada 176 stron i została wydana w 2018 r. Cena 16.41 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Bądź pierwszy - Oceń, napisz recenzję/opinię [+]