pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Niewidzialną ręką. Filmy animowane kobiet w (męskich) strukturach animacji w Polsce

Autor książki:

Hanna Margolis

Dane szczegółowe:
Wydawca: UNIVERSITAS
Rok wyd.: 2024
Oprawa: Miękka ze skrzydełka
Ilość stron: 508 s.
Wymiar: 150x235 mm
EAN: 9788324239962
ISBN: 978-83-2423-996-2
Data: 2024-01-29
36.39 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

Seria Horyzonty kina

Książka powstała na podstawie uhonorowanej Nagrodą im. Alicji Helman dysertacji doktorskiej pt. Filmy animowane kobiet w (męskich) strukturach kinematografii w Polsce w perspektywie komparatystycznej, pisanej pod opieką dr hab. Moniki Talarczyk, prof. PWSFTvi T, obronionej z wyróżnieniem w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego w 2022 roku. Jest to publikacja szczególna, ponieważ zrodziła się na przecięciu praktyk zawodowych autorki, badaczki akademickiej, która przez ponad dekadę pracowała także jako reżyserka filmów animowanych. Na tej podstawie (nie unikając tonów autorefleksyjnych) stworzyła dobrze udokumentowaną, przekrojową i pasjonującą historię śledczą, analizującą nieznany i (do bólu) zadziwiający obraz pracy kobiet w branży polskiej animacji od lat 40. po współczesność, ostatecznie dekonstruując mit mistrzowskiej animacji autorskiej. Publikacja pokazuje zarazem produkcję filmu animowanego jako pracę zbiorową - nawet wtedy, kiedy jej współautorki nie przechodzą do historii.

Dysertacja Hanny Margolis jest rozprawą wybitną (...), którą czyta się jak dobry kryminał. (...) Tekst ten jest domyślany, dojrzały, dopracowany konceptualnie, a częstokroć odkrywczy (...) Pokusiłbym się nawet o opinię, że to książka, która mogłaby powstać w Paryżu lat 50. czy 60. i z powodu wagi prezentowanej w niej archeologii stać się od razu ważnym głosem, wpływającym na następujące po jego wybrzmieniu trajektorie humanistyki.

z recenzji dr. hab. Marcina Adamczaka, prof. UAM
Rozprawa jest dziełem imponującym, zarówno jeśli chodzi o kwerendę w archiwach dotyczących krajowej produkcji filmów animowanych od czasów powojennych do dziś, jak i krytyki źródeł, analiz i wniosków końcowych. Najważniejsze jest jednak to, że mamy do czynienia z pracą absolutnie pionierską.

z recenzji dr. hab. Marcina Giżyckiego, prof. PJATK
Przedsięwzięcie współfinansowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej

Książka "Niewidzialną ręką. Filmy animowane kobiet w (męskich) strukturach animacji w Polsce" - Hanna Margolis - oprawa Miękka ze skrzydełka - Wydawnictwo UNIVERSITAS. Książka posiada 508 stron i została wydana w 2024 r. Cena 36.39 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.