pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Tytuł książki:

Niesamowitnicy. Tom 3. Tropy

Autor książki:

Franciszek Mirandola

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo IX
Rok wyd.: 2022
Oprawa: miękka
Ilość stron: 274 s.
Wymiar: 165x120 mm
EAN: 9788396425935
ISBN: 978-83-9642-593-5
Data: 2022-03-02
31.24  37.00  5.76 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

Utwory zawarte w Tropach z jednej strony zakorzenione są w literackich modach i trendach przełomu XIX i XX wieku, z drugiej strony wyrastają ku literaturze niesamowitej (później określanej mianem weird fiction). Mamy tu zatem dość częste w Młodej Polsce elementy światopoglądowe, takie jak na przykład gnostycyzm, hinduizm czy schopenhaueryzm, ale prowadzą one do stawiania pytań egzystencjalnych charakterystycznych później dla weirdu: dlaczego istniejemy i jak działa świat. Czasami całość ujęta jest w ironiczne ramy (Cel), częściej jednak przebija głęboki pesymizm (Lux perpetua). Silnie młodopolskim a w zasadzie neoromantycznym elementem w twórczości Mirandoli jest także ożywianie, czego się da: wody, chleba, myśli, sumienia w świecie Tropów ze wszystkim można porozmawiać, choć faktycznie porozumieć się trudniej, a najtrudniej z drugim człowiekiem lub grupą ludzi. () Autorska twórczość Pika-Mirandoli nie jest dziś popularna, nawet w kręgach fanów literatury niesamowitej. Być może dlatego, że ogranicza się w zasadzie do tego jednego zbiorku, być może z powodu wciąż tu obecnej młodopolskiej maniery językowej i dość trudnych form, a być może tonąc wśród przekładów i kompilacji dokonanych przez autora. W każdym razie dobrze jest ją z tego zalewu wyłowić i przypomnieć.
Ze Wstępu Krzysztofa Grudnika
UWAGA!
Do limitowanego wydania w oprawie twardej dołączana będzie dedykowana zakładka. Książki będą posiadać ręczną numerację.
Wysyłka wszystkich zamówionych egzemplarzy będzie miała miejsce z początkiem marca 2022 r. (o szczegółach będziemy informować na naszym profilu na Facebooku i Instagramie oraz mailowo).
Książki w oprawie miękkiej pojawią się z końcem lutego 2022 r.
Termin wysyłki dotyczy również zamówień zbiorczych, w których znajdzie się książka Tropy.
Wydawnictwo IX
Rok wydania: 2022
Autor: Franciszek Mirandola
Redaktor serii: Krzysztof Grudnik
Edycja i opracowanie językowe tekstu: Krzysztof Grudnik
Korekta: Krzysztof Biliński
Projekt okładki: Krzysztof Biliński
Ilustracja na okładce: William Cheselden
Redakcja techniczna: Krzysztof Biliński
Format: 120165 mm
Liczba stron: 274
Wersje
ilość Franciszek Mirandola Tropy (PRZEDSPRZEDAŻ)
SKU: IX_065 Kategorie: Misterium Grozy, Niesamowitnicy, Twarda oprawa Tagi: groza, horror, klasyka grozy, literatura przedwojenna, misterium grozy, modernizm, niesamowitnicy, polska fantastyka, polska groza, weird fiction
Opis
Informacje dodatkowe
Opinie (0)
Opis
Franciszek Pik-Mirandola urodził się 13 lipca 1871 roku w Krośnie, był pierwszym dzieckiem Wojciecha Pika, krośnieńskiego aptekarza, a później także radnego i burmistrza tego miasta. Była to zamożna rodzina, ale Wojciech Pik zmarł w 1887 roku, osieracając nie tylko 16-letniego wówczas Franciszka, lecz także ósemkę jego młodszego rodzeństwa. Choć Franciszek formalnie odziedziczył dwie apteki, rodzina zaczęła ubożeć. Akceptując rodzinne tradycje i przypisany mu los, Franciszek ukończył studia farmaceutyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim, ale stać go było jeszcze na zagraniczne studia filozoficzne w Heidelbergu, Berlinie i Paryżu. Później jednak stanął przed koniecznością objęcia posady aptekarza. () Próbował swoich sił w różnych redakcjach, między innymi Ilustrowanym Tygodniku Literackim Tadeusza Konczyńskiego, Żeglarzu Polskim czy Ekranie. Ten ostatni tytuł korespondował z jego zainteresowaniami filmowymi, pisał scenariusze i układał napisy do filmów, w Kurierze Porannym pisał o nowościach filmowych, marzyło mu się redagowanie pisma Film Naukowy. () Pik w życiu prywatnym był alkoholikiem, w twórczości estetą, słowem: dekadentem. () zmarł 3 czerwca 1930 roku w Krakowie, do którego powrócił pod koniec życia.
Ze Wstępu Krzysztofa Grudnika

Książka "Niesamowitnicy. Tom 3. Tropy" - Franciszek Mirandola - oprawa miękka - Wydawnictwo IX. Książka posiada 274 stron i została wydana w 2022 r. Cena 31.24 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Bądź pierwszy - Oceń, napisz recenzję/opinię [+]