pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Nienasycenie
Tytuł książki:

Nienasycenie

Dane szczegółowe:
Wydawca: Antyk Marek Derewiecki
Rok wyd.: 2018
Oprawa: miękka
Wymiar: 140x205 mm
EAN: 9788361199748
ISBN: 5902490407756
Data: 2019-01-24
33.09  38.87  5.78 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 7 dni

Nienasycenie jest uznawane przez wielu krytyków za najwybitniejszą powieść S. I. Witkiewicza. Przede wszystkim ze względu na efektowne i nowatorskie pomieszanie stylów, tonacji i konwencji. Ale nie tylko: również ze względu na wagę i znaczenie skomplikowanej materii tematyczno-problemowej. Jest to bowiem powieść o dokonującym się na wielu płaszczyznach egzystencjalnym wtajemniczeniu głównego jej bohatera. Erotyka, sztuka, psychologia, filozofia, polityka oto dziedziny, które pomagają Genezypowi Kapenowi zdefiniować własne jestestwo oraz zdobyć niezbędne doświadczenie życiowe. Wszystkie jednak mają wspólny mianownik: dobitnie uświadamiają młodemu adeptowi potworność metafizyczną istnienia. Tego rodzaju odczuciom sprzyja dodatkowo fakt, że akcja powieści rozgrywa się w okresie największej rewolucji świata. Nieprzypadkowo utwór wieńczy fantastyczno-katastroficzna wizja chińskiego najazdu na Europę niepowstrzymanego żółtego potopu, który w konsekwencji doprowadzi nie tylko do końca rasy białej, ale i co ważniejsze do absolutnego ujednolicenia ludzkości. Witkiewicz po raz kolejny zatem kreśli tragigroteskowy obraz unicestwienia jednostki (Istnienia Poszczególnego) oraz upadku całej kultury.
Genzezyp uczuł się zranionym do głębi, ale nie dał nic po sobie poznać. Wszystko zdawało mu się znowu takie nadzwyczajne, tak jakoś na milutko przepojone płomienną esencją dziwności życia właśnie tej nie pojęciowej, tylko bezpośrednio danej. W jaki sposób?
Chyba w samym przeciwstawieniu się indywiduum temu, co nie jest nim samym. Mroczny, bezsensowny świat, palący się metafizyczną grozą, jak górski krajobraz w zachodzącym słońcu, i zabłąkane istnieńko samotne, przesycone tą samą tajemnicą, która wypełnia wszystko. Właściwie powinno by się zlać z tym wszystkim, powinno by nie być nic, a jednak odgraniczone w niewiadomy sposób ja trwa oddzielnie ku zgrozie własnej i innych podobnych mu nędzot. To był szczyt metafizyki Zypcia.

Książka "Nienasycenie" - Stanisław Ignacy Witkiewicz - oprawa miękka - Wydawnictwo Antyk Marek Derewiecki. Książka posiada 0 stron i została wydana w 2018 r. Cena 33.09 zł. Zapraszamy na zakupy!

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
Stanisław Ignacy Witkiewicz - autor m.in.:
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Nadberezyńcy - okładka książki

Nadberezyńcy

Florian Czarnyszewicz
Wicik Żywica - okładka książki

Wicik Żywica

Florian Czarnyszewicz
Chłopcy z Nowoszyszek - okładka książki

Chłopcy z Nowoszyszek

Florian Czarnyszewicz
Bestiarium - okładka książki

Bestiarium

Witold Gombrowicz
Losy pasierbów - okładka książki

Losy pasierbów

Florian Czarnyszewicz
Produkty podobne:
Bertywilek - okładka książki

Bertywilek

Łukasz Groszkiewicz
Mariamne (CD) - pudełko audiobooku

Mariamne (CD)

Par Lagerkvist
Nienasycenie cz. 1. Przebudzenie - okładka książki

Nienasycenie cz. 1. Przebudzenie

Stanisław Ignacy Witkiewicz
Nienasycenie cz. 2. Obłęd - okładka książki

Nienasycenie cz. 2. Obłęd

Stanisław Ignacy Witkiewicz
Nienasycenie. Nienasycenie - okładka książki

Nienasycenie. Nienasycenie

Stanisław Ignacy Witkiewicz