pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
 
okładka książki - Niebieskie ptaki PRL-u
Niebieskie ptaki PRL-u 32.01 zł pozycja dostępna!
okładka książki - Notatki z Algierii
Notatki z Algierii 21.97 zł pozycja dostępna!
Księgarnia »
Książki »
»
Niebieski płaszczyk
książka:

Niebieski płaszczyk

Dane szczegółowe:
Wydawca: Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza
Rok wyd.: 2017
Oprawa: miękka
Ilość stron: 720 s.
Wymiar: 150x225 mm
EAN: 9788320556605
ISBN: 978-83-2055-660-5
Data: 2017-10-12
Cena wydawcy: 63.00 złpozycja niedostępna

Niebieski płaszczyk - Anita Smuga-Otto, Staszek Smuga-Otto - opis książki:

Wiek XX w Polsce, tak bogaty w wydarzenia: pełne nadziei pierwsze lata niepodległości, rozczarowania lat 30-tych, tragedia wojny i okupacji, skomplikowane powojenne czasy PRL-u - a na tym tle koleje losów Autorki i jej najbliższych. Ludzi niezwykłych, z sercami "po lewej stronie", wnikliwie i plastycznie przez Autorkę opisanych.

Udajmy się wraz z Nią w podróż przez wiek XX. Przez rodzinne dzieje, tak mocno z dziejami kraju i ludzi w nim żyjących powiązane. W części pierwszej Czarny Sosnowiec, robotniczy Żyrardów i wreszcie sanacyjna Warszawa widziane oczami dziecka, zadziornej dziewczynki, dorastającej panienki. Opowieści przerywane wakacjami na Podhalu, na Kresach czy nad Bałtykiem.

Część druga - to przejmujący, wielobarwny obraz wojennych losów w Warszawie. Życie codzienne, konspiracja i walka podziemna. Wreszcie... tragedia Powstania i tułaczki.

Część trzecia - powojenne losy głównych postaci dramatu: Anity, jej męża, jej dzieci. Ich wyprawa "na Zachód" - poszukiwanie nowego miejsca do życia w Sudetach, a potem na Górnym, "Białym" Śląsku. Barwna opowieść o pierwszych powojennych latach tam spędzonych.

Wreszcie, po wielu latach... powrót do innej, ale wciąż jakoś tej samej, z ruin powstałej - Warszawy.

Ze wstępu
Niebieski płaszczyk! Skąd taki tytuł?...

Otóż Autorka pierwszych dwóch części, narratorka, a jednocześnie główna postać tej książki, gdy studiowała tuż przed wojną w warszawskiej Wyższej Szkole Nauk Politycznych, nosiła często swój ulubiony niebieski płaszczyk i takiż - z zawiniętym rondkiem - kapelusik. A był to rok 1938, czas, kiedy w Polsce narastała fala skrajnego nacjonalizmu, narodowo-prawicowa młodzież dominowała w studenckich korporacjach, organizowała uniwersyteckie getta ławkowe...

Znałem Anitkę "od zawsze". Pamiętam Ją "jak przez mgłę" oczami malucha z tamtych sosnowieckich lat trzydziestych i z opowiadań mojej Mamy - Muńki, a od jesieni 44 aż do końca Jej dni - już osobiście, spędzając z Nią, Jurkiem i chłopakami miesiące w ich leśno-górskich samotniach. Anita, moja cioteczna siostra, była człowiekiem niezwykłym. Jej talent, odwaga, przedsiębiorczość, charyzma...

Swoim optymistycznym nastawieniem do życia (mimo tak wielu tragicznych przeżyć), swoją postawą, dobrocią - była przykładem, jak należy walczyć z wszelkimi przeciwnościami, nie tracąc jednocześnie wiary w lepszą przyszłość.

To, że jestem również obecny na kartach tej księgi (choć jako mały i śmieszny szkrab), że znam przedstawione tam wydarzenia z rodzinnych opowieści, a częściowo i z własnych przeżyć, ośmieliło mnie do napisania tych kilku zdań, aby zachęcić Czytelnika do bliższego zapoznania się z tą wziętą z życia historią!

Życzę ciekawej lektury!
Iwo Indelak,
Maj 2017, Kanada

Książka „Niebieski płaszczyk” - oprawa miękka - Wydawnictwo Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza.

Książka posiada 720 stron i została wydana w 2017 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Niebieski płaszczyk"
Anita Smuga-Otto, Staszek Smuga-Otto - autor m.in.:
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Prawda i pamięć. Wspomnienia - okładka książki
Prawda i pamięć. Wspomnienia Elżbieta Orzechowska (red.)
Władysław Pobóg-Malinowski, Wacław - okładka książki
Władysław Pobóg-Malinowski, Wacław Jędrzejewicz,... Sławomir M. Nowinowski, Rafał Stobiecki (red.)