pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
 
książka:

Nędza i potęga, czyli co z tobą, człowieku

Dane szczegółowe:
Wydawca: Lena
Rok wyd.: 2016
Oprawa: miękka
Ilość stron: 202 s.
Wymiar: 200x200 mm
EAN: 9788364195334
ISBN: 978-83-64195-33-4
Data: 2019-04-29
26.65  33.00  6.35 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Nędza i potęga, czyli co z tobą, człowieku - Andrzej Chodacki - opis książki:

Najnowsza książka Andrzeja Chodackiego jest nietypowa z wielu względów. To z jednej strony kolejny zbiór krótkich form literackich (bo często nie są to nawet opowiadania, a prozatorskie migawki), z drugiej zaś strony to album wysmakowanych, nastrojowych fotografii Iwony Baran. Tekst i zdjęcia łączą często subtelne więzy skojarzeń – choć pierwotny zawsze jest tu tekst. Nietypowy jest również sam format książki i wygląd stron – każda z nich została indywidualnie zaprojektowana.

Tematyka zbioru to, najogólniej ujmując, kondycja moralna współczesnego człowieka. W swoich gorzkich niejednokrotnie frazach autor pochyla się nad losem konkretnych ludzi, skupiając się nad ich alienacją, której fundamentalną przyczyną jest zagubienie wewnętrznego kompasu aksjologicznego. Cechą wielu opowiadań Andrzeja Chodackiego – lekarza z zawodu, co nie jest bez znaczenia – jest bardzo delikatne dotknięcie duchowych dylematów swoich bohaterów, zderzonych często z brutalną, niszczycielską siłą współczesnej, antyhumanitarnej cywilizacji. Ten konflikt bardzo często owocuje przegraną jednostek, mielonych przez bezduszne tryby „nowego wspaniałego świata”. I nie chodzi jedynie o śmierć, stanowiącą codzienny (!) i bardzo widoczny element egzystencji w krajobrazie odmalowanym przez autora. To raczej przegrana w wymiarze znacznie ważniejszym, ostatecznym, eschatologicznym.

Ważna część tekstów książki dotyczy zabijania nienarodzonych, zwanego eufemistycznie aborcją. Spojrzenie autora jest tu bardzo surowe i niepozostawiające wątpliwości. Jest refleksem i realizacją ewangelicznego nakazu głoszenia prawdy (Mt 5,37).

O autorze: Andrzej Chodacki – z zawodu lekarz, z powołania pisarz i poeta, fotografik, muzyk. Laureat wielu konkursów literackich. Członek Unii Polskich Pisarzy Lekarzy. Laureat nagrody poetyckiej Polish American Poets Academy za rok 2015. Interesuje się historią, przede wszystkim średniowieczną.

Książka „Nędza i potęga, czyli co z tobą, człowieku” - oprawa miękka - Wydawnictwo Lena.

Książka posiada 202 stron i została wydana w 2016 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Nędza i potęga, czyli co z tobą, człowieku"
Andrzej Chodacki - autor m.in.:
Doktor Seliański - okładka książki
Doktor Seliański Andrzej Chodacki;
Produkty podobne:
Tylko grajek - okładka książki
Tylko grajek Hans Christian Andersen
Sen wioski Ding - okładka książki
Sen wioski Ding Yan Lianke
Złoto Zoi - okładka książki
Złoto Zoi Philip Sington
Grzeszne pragnienia - okładka książki
Grzeszne pragnienia Elizabeth Hoyt
Doktor Murek zredukowany - okładka książki
Doktor Murek zredukowany Tadeusz Dołęga-Mostowicz