pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
książka:

Narodowe siły zbrojne 1942-1947

Dane szczegółowe:
Wydawca: Capital
Rok wyd.: 2017
Oprawa: twarda
Ilość stron: 616 s.
Wymiar: 170x240 mm
EAN: 9788364037191
ISBN: 978-83-6403-719-1
Data: 2017-03-01
53.76  75.00  21.24 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 1-3 dni

Narodowe siły zbrojne 1942-1947 - Michał Gniadek-Zieliński - opis książki:

Pierwsza - nie licząc jednego opracowania z lat osiemdziesiątych - publikacja całościowo opisująca historię Narodowych Sił Zbrojnych, a przy tym niezwykle ciekawa książka, która odsłania zapomnianą kartę polskiej historii i jednocześnie ją odkłamuje. Młody autor książki, Michał Gniadek-Zieliński, podczas pisania korzystał z pomocy merytorycznej Leszka Żebrowskiego, uznanego autorytetu w dziedzinie Narodowych Sił Zbrojnych.

Było ich ok. 100 tys., tworzyli jedną z trzech największych organizacji wojskowych w okupowanej Polsce podczas II Wojny Światowej, chcieli budować Wielką Polskę od Zbrucza na wschodzie po Odrę na zachodzie, walczyli na równi z Niemcami i Sowietami, dokonali szeregu spektakularnych akcji bojowych, bili się w Powstaniu Warszawskim i Akcji "Burza", część z nich wymaszerowała na Zachód w obliczu inwazji sowieckiej wyzwalając po drodze obóz koncentracyjny, ci którzy pozostali w Polsce byli zaciekle tępieni przez stalinowski reżim. O kim mowa? Oczywiście o Narodowych Siłach Zbrojnych. (?...

Celem książki jest przedstawienie dzisiejszego stanu wiedzy na temat powstania, działania i struktury Narodowych Sił Zbrojnych w latach 1942-1947 oraz skonfrontowanie tzw. czarnej (i białej!) legendy NSZ z dokumentami i relacjami świadków epoki. Publikacja została podzielona na sześć bloków tematycznych (zwanych częściami), których rozdziały omawiają najważniejsze zagadnienia dotyczące NSZ: korzenie organizacji, jej formowanie się, strukturę i cele, charakterystykę działalności, umiejscowienie w nieodległościowym podziemiu oraz stosunek do tej organizacji Niemiec i Związku Sowieckiego. Jak widać, książka została napisana w układzie problemowym, gdzie w każdym rozdziale zebrana została wiedza dotycząca zbieżnych zagadnień. Zrezygnowałem z układu chronologicznego ze względu na złożoność tematu, który w takim układzie mógłby uniemożliwiać stosunkowo prosty odbiór książki, która przecież jest do czytania, a nie "wyglądania na półce".

Michał Gniadek-Zieliński - historyk, publicysta i dramaturg. Współtwórca i zastępca redaktora naczelnego miesięcznika "Myśl Konserwatywna", współwłaściciel najstarszego w Polsce sklepu z odzieżą o tematyce historycznej. W kręgu jego zainteresowań badawczych znajduje się przede wszystkim basen Morza Bałtyckiego w epoce wikińskiej (VIII-XI w.) oraz polski ruch niepodległościowy podczas II wojny światowej i tuż po jej zakończeniu (1939-1963). Narodowe Siły Zbrojne 1942-1947 to pierwsza publikacja autora, która ukazała się drukiem.

Książka „Narodowe siły zbrojne 1942-1947” - oprawa twarda - Wydawnictwo Capital.

Książka posiada 616 stron i została wydana w 2017 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Narodowe siły zbrojne 1942-1947"
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Przeciwko Pax Sovietica. Narodowe - okładka książki
Przeciwko Pax Sovietica. Narodowe Zjednoczenie... Mariusz Bechta, Wojciech J. Muszyński
W celi śmierci - okładka książki
W celi śmierci Mateusz Wyrwich
Sowiety. Historia ZSRS - okładka książki
Sowiety. Historia ZSRS Paweł P. Wieczorkiewicz
Produkty podobne:
Studia z dziejów Polskich Sił Zbrojnych - okładka książki
Studia z dziejów Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie... Piotr Chmielowiec, Krzysztof A. Tochman (red.)