pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
 
okładka książki - Moje Katowice II
Moje Katowice II 35.10 zł pozycja dostępna!
książka:

Najstarsze widoki miasta Raciborza / Die ältesten Ansichten der Stadt Ratibor

Dane szczegółowe:
Wydawca: WAW
Rok wyd.: 2016
Oprawa: twarda
Ilość stron: 206 s.
Wymiar: 299x210 mm
EAN: 9788362608706
ISBN: 978-83-6260-870-6
Data: 2017-01-09
Cena wydawcy: 80.00 złpozycja niedostępna

Najstarsze widoki miasta Raciborza / Die ältesten Ansichten der Stadt Ratibor - Grzegorz Wawoczny - opis książki:

Pozycja została wydana z okazji 800-lecia praw miejskich Raciborza. Zawiera ponad 200 unikalnych zdjęć z przełomu XIX i XX wieku. Dodatkiem są kolorowe reprodukcje map z lat 1891-1942 wraz z wykazem nazw ulic, opracowanym przez Pawła Newerlę. Dzięki konkordancji, mając do dyspozycji kopie map z lat 1891-1914-1933-1942, czytelnik może z łatwością prześledzić jak zmieniały się nazwy ulic w ostatnich ponad 120 latach, obserwując jednocześnie rozwój terytorialny Raciborza, zapoczątkowany przez doprowadzenie kolei żelaznej i rewolucję przemysłową. Zdjęcia do reprodukcji udostępniło Muzeum w Raciborzu oraz prywatny kolekcjoner, Henryk Sowik. Czytelnicy zobaczą dawną zabudowę, m.in. Rynku, ul. Drzymały (Górnych Wałów), Opawskiej czy Wojska Polskiego (Zwingerstrasse), zaułki (Lecznicza, Rzeźnicza, Chopina-Panieńska) a także nieistniejące już obiekty, m.in. dawny dom bractwa strzeleckiego przy obecnej ul. Kościuszki, przeprawy promowe na Odrze na wysokości Płoni czy wnętrza restauracji Glusy oraz Cafe Residenz. Zdecydowana większość zdjęć nie była dotąd szerzej publikowana, te znane pokazano ze źródeł, czyli oryginalnych odbitek z raciborskich atelier. Album otwiera bardzo dobrej jakości zdjęcie lotnicze, a zamyka sprowadzona z Włoch unikalna kolekcja fotografii pokazujących przekazanie miasta w 1921 roku po plebiscycie administracji niemieckiej. Zobaczymy na nich paradujące wojska włoskie i niemieckie, rynek, Brzezie a także, co stanowi rzadkość, koszary huzarskie na Ostrogu. Całość liczy 206 stron. Wydana została w formacie A4 i twardej oprawie. Mapy to kolorowy suplement w formacie A1. Wstęp i opisy w językach polskim i niemieckim.

Książka „Najstarsze widoki miasta Raciborza / Die ältesten Ansichten der Stadt Ratibor” - oprawa twarda - Wydawnictwo WAW.

Książka posiada 206 stron i została wydana w 2016 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Najstarsze widoki miasta Raciborza / Die ältesten Ansichten der Stadt..."
Grzegorz Wawoczny - autor m.in.:
Kuchnia raciborska - okładka książki
Kuchnia raciborska Grzegorz Wawoczny;
Kupujący tę pozycję zamówili również: