pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Moneta i imperium. Od Achemenidów po królestwa hellenistyczne
Książki »
Tytuł książki:

Moneta i imperium. Od Achemenidów po królestwa hellenistyczne

Dane szczegółowe:
Wydawca: Muzeum Narodowe w Krakowie
Rok wyd.: 2018
Oprawa: miękka
Ilość stron: 101 s.
Wymiar: 165x240 mm
EAN: 9788375812435
ISBN: 978-83-7581-243-5
Data: 2019-01-21
Cena wydawcy: 63.00 złpozycja niedostępna
Produkty podobne:
okładka książki - Imperium grecko-rzymskie
Imperium grecko-rzymskie 79.90 zł pozycja dostępna!

Jako pierwsi zaczęli bić monety prawdopodobnie Lidyjczycy, lud zamieszkujący zachodnią Azję Mniejszą. Stało się to najpóźniej w trzeciej ćwierci VII w. p.n.e. Obyczaj produkcji i używania monety szybko przyjęli Grecy, którzy doprowadzili do jego rozpowszechnienia w świecie śródziemnomorskim. Po podboju Lidii zaadaptowali ją Persowie.

Najwcześniejsze monety bito z elektronu - stopu złota i srebra. Monety złote i srebrne jako pierwszy zaczął bić władca Lidii Krezus (561-546 p.n.e.). Poza nielicznymi wyjątkami moneta złota była domeną władcy, najpierw Krezusa, następnie perskich Achemenidów i władców macedońskich - Filipa II (359-336 p.n.e.) oraz Aleksandra Wielkiego (336-323 p.n.e.) i jego następców. Władcy wielkich imperiów bili również monety srebrne, a od czasów Filipa II także brązowe. Obok królów produkcję własnych monet prowadzili ponadto satrapowie i inni przedstawiciele króla, władcy pomniejszych królestw, lokalni dynaści oraz miasta.

Ten skomplikowany obraz mennictwa od czasów państwa Achemenidów (ok. 550-330 p.n.e.) po królestwa hellenistyczne (ok. 323-30 p.n.e.) prezentuje ekspozycja przygotowana przez Muzeum Narodowe w Krakowie i Muzeum Narodowe w Warszawie. Obok obiektów ze zbiorów organizatorów na wystawie pokazano także monety z wiodących kolekcji publicznych i prywatnych.

Książka "Moneta i imperium. Od Achemenidów po królestwa hellenistyczne" - Jarosław Bodzek, Andrzej Romanowski - oprawa miękka - Wydawnictwo Muzeum Narodowe w Krakowie. Książka posiada 101 stron i została wydana w 2018 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
Jarosław Bodzek, Andrzej Romanowski - autor m.in.:
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Fakty, pogłoski, nastroje. Dziennik - okładka książki

Fakty, pogłoski, nastroje. Dziennik czasu wojennego...

Andrzej Paczkowski, Patryk Pleskot (red.)
Kiedy Bóg odwrócił wzrok - okładka książki

Kiedy Bóg odwrócił wzrok

Wiesław Adamczyk
Ofensywa Brusiłowa - okładka książki

Ofensywa Brusiłowa

Leonid W. Wietosznikow