pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Moienzi nzadi. U wrót Konga

Autor książki:

Tadeusz Dębicki

Dane szczegółowe:
Wydawca: Fundacja Instytutu Reportażu
Rok wyd.: 2016
Oprawa: Miękka ze skrzydełka
Ilość stron: 140 s.
Wymiar: 121x196 mm
EAN: 9788394311889
ISBN: 978-83-9431-188-9
Data: 2016-08-30
31.11 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

W 1928 r. na belgijski parowiec Mateba zaciąga się polski marynarz, Tadeusz Dębicki. Spełnia w ten sposób swoje marzenie o podróży do Afryki Środkowej, a czytelnikom przywozi imponujący, skrzący się detalami reportaż.

Dębicki jest zachwycony przyrodą, ale nie szczędzi realistycznych szczegółów: ścinający z nóg upał, smród spalonej oliwy, wyziewy węgla, mordercza praca Kongijczyków przy rozładunku cementu - obserwujemy z bliska kolonialne realia.

Autor "U wrót Konga" zadziwia przede wszystkim otwartością. Jako jeden z nielicznych świadków swojej epoki współczuje czarnoskórym Kongijczykom: 12-letnim chłopcom pracującym w gorącej jak piec ładowni parowca, dźwigającym nieskończoną liczbę skrzyń dynamitu i worków cementu, karanym chłostą za upuszczenie baryłki gwoździ.

Dębicki opisuje wyzysk, rabunek, niewolniczą pracę, rasizm i pychę - zjawiska, które Europa dostrzeże dopiero za kilkadziesiąt lat.

Jeśli każda cywilizacja ma tendencje do narcyzmu - pisał za Kapuścińskim Mariusz Szczygieł w "Antologii polskiego reportażu" - to Dębicki reporter i Dębicki gość zachowywał się w Afryce jak ktoś, kto nie ma zamiaru być narcyzem.

Książka "Moienzi nzadi. U wrót Konga" - Tadeusz Dębicki - oprawa Miękka ze skrzydełka - Wydawnictwo Fundacja Instytutu Reportażu. Książka posiada 140 stron i została wydana w 2016 r. Cena 31.11 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.