pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Tytuł książki:

Milczenie było moim domem

Autor książki:

Anna Achmatowa

Dane szczegółowe:
Wydawca: Czuły Barbarzyńca
Rok wyd.: 2020
Oprawa: Miękka ze skrzydełka
Ilość stron: 340 s.
Wymiar: 120x215 mm
EAN: 9788395383984
ISBN: 978-83-9538-398-4
Data: 2020-08-25
Cena wydawcy: 42.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Anna Achmatowa (1889-1966) w jednym z wczesnych wierszy nazwała siebie muzą płaczu, niektórzy widzieli w niej carycę rosyjskiej poezji, natomiast komunistyczny aparatczyk Andriej Żdanow powiedział o niej: "ni to mniszka, ni to nierządnica".

To najwybitniejsza, obok niemal jej rówieśnej Mariny Cwietajewej, poetka rosyjska, a zarazem jeden z najważniejszych głosów w poezji XX wieku. Wespół z pierwszym mężem Mikołajem Gumilowem i Osipem Mandelsztamem należała do filarów ugrupowania Cech Poetów, skupiającego autorów opozycyjnych wobec obumierającego symbolizmu. Akmeizm postulował powrót do realności i zwrot do języka potocznego, a poeta miał być rzemieślnikiem mistrzowsko władającym słowem. Początkowo była poetką miłości. Wczesne wiersze są na ogół lirycznymi nowelkami, dziejącymi się w realnej scenerii, tytułami bywają nawet konkretne daty. Ważne miejsce w jej
twórczości zajmuje historia, która wdarła się w życie młodej poetki wraz z wybuchem I wojny światowej i nie odpuszczała jej niemal do końca: przez kilka dekad Achmatowa była wykluczona z oficjalnego życia literackiego i niepublikowana. Wiele jej utworów, w tym słynny poemat Requiem, jest przejmującym świadectwem stalinowskiego terroru, jak również życia w oblężonym przez Niemców Leningradzie.

Wybór i przekład Zbigniew Dmitroca, wydanie dwujęzyczne.

Książka "Milczenie było moim domem" - Anna Achmatowa - oprawa Miękka ze skrzydełka - Wydawnictwo Czuły Barbarzyńca. Książka posiada 340 stron i została wydana w 2020 r.

Bądź pierwszy - Oceń, napisz recenzję/opinię [+]