pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Miejsce Stefana Smal-Stockiego w slawistyce europejskiej
Książki »
Tytuł książki:

Miejsce Stefana Smal-Stockiego w slawistyce europejskiej

Autor książki:

Wiktoria Hojsak, Agata Skurzewska

(red.)
Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Rok wyd.: 2012
Oprawa: twarda
Ilość stron: 160 s.
Wymiar: 176x250 mm
EAN: 9788323333333
ISBN: 978-83-233-3333-3
Data: 2012-10-26
Cena wydawcy: 34.65 złpozycja niedostępna
Produkty podobne:
okładka książki - Studia Ucrainica Varsoviensia 2
Studia Ucrainica Varsoviensia 2 35.18 zł pozycja dostępna!
okładka książki - Język a Edukacja. Tom 2. Tekst
Język a Edukacja. Tom 2. Tekst edukacyjny 16.76 zł pozycja dostępna!

Miejsce Stefana Smal-Stockiego w slawistyce europejskiej - Wiktoria Hojsak, Agata Skurzewska - opis książki:

Obecny tom serii wydawniczej Katedry Ukrainistyki UJ Studia Ruthenica Cracoviensia jest w całości poświęcony ukraińskiemu uczonemu, filologowi-językoznawcy oraz aktywnemu działaczowi kulturalnemu i społecznemu Stefanowi Smal-Stockiemu (1859-1938). Profesor, kierownik Katedry Języka i Literatury Ukraińskiej Uniwersytetu Czerniowieckiego od roku 1885, autor (napisanej po niemiecku wspólnie z T. Gartnerem) dużej Gramatyki języka ukraińskiego z roku 1913 oraz wielu prac z zakresu literaturoznawstwa i językoznawstwa ukrainistycznego i slawistycznego. Uczony o szerokich horyzontach i zainteresowaniach, nie stroniący od śmiałych, niekiedy ryzykownych hipotez badawczych, w ostatnim czasie jakby nieco zapomniany i niedoceniany. Jego prochy spoczywają na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Wspólnego wysiłku przypomnienia naukowych dokonań profesora S. Smal-Stockiego podjęły się: Katedra Ukrainistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Katedra Współczesnego Języka Ukraińskiego Czerniowieckiego Uniwersytetu Narodowego im. Jurija Fed’kowycza.

Specjaliści z Polski i Ukrainy starają się w niniejszej publikacji zawrzeć ocenę dorobku naukowego S. Smal-Stockiego oraz przedstawić jego miejsce i rolę w slawistyce europejskiej. Przeważają artykuły językoznawcze, w których zaprezentowano oraz poddano weryfikacji prace lingwistyczne uczonego. Dotyczą one takich kwestii, jak: problematyka ogólnoslawistyczna, język cerkiewnosłowiański, gramatyka współczesnego języka ukraińskiego, w tym, składnia, struktura tekstu, morfologia, pisownia, studia gramatyczne S. Smal-Stockiego w świetle prac innych badaczy ukraińskich. Znacznie skromniej reprezentowane są pozycje dotyczące osiągnięć ukraińskiego filologa w dziedzinie literaturoznawstwa i memuarystyki. Poza wymienioną problematyką znajduje się jeden artykuł poświęcony zaangażowaniu rodziny Smal-Stockich w ruch feministyczny na Bukowinie. Całość zamyka tekst, w którym wybrane poglądy S. Smal-Stockiego przedstawiono z punktu widzenia współczesnej wiedzy slawistycznej, co pozwoliło na weryfikację jego tyleż oryginalnych co kontrowersyjnych hipotez i koncepcji, zwłaszcza dotyczących genezy języka ukraińskiego.

Książka „Miejsce Stefana Smal-Stockiego w slawistyce europejskiej” - oprawa twarda - Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego. Książka posiada 160 stron i została wydana w 2012 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce ""
Wiktoria Hojsak, Agata Skurzewska (red.) - autor m.in.: