pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Miasto zwane samotnością. O Nowym Jorku i artystach osobnych

Autor książki:

Olivia Laing

Dane szczegółowe:
Wydawca: Czarne
Rok wyd.: 2023
Oprawa: twarda
Ilość stron: 256 s.
Wymiar: 133x215 mm
EAN: 9788381916226
ISBN: 978-83-8191-622-6
Data: 2023-01-19
32.70 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 3-5 dni

Opis książki:

Samotnym można być wszędzie, ale w wielkim mieście, pośród milionów ludzi ma to szczególny charakter - sama fizyczna bliskość nie wystarczy, by rozproszyć poczucie izolacji. Co to właściwie oznacza: być samotnym Olivia Laing szuka odpowiedzi na to pytanie i mistrzowsko przeplata własne doświadczenie osamotnienia w Nowym Jorku z życiorysami najbardziej znanych kronikarzy miejskiej samotności. Edward Hopper, Andy Warhol, David Wojnarowicz, Billie Holiday czy Klaus Nomi to tylko kilkoro z jej bohaterów. Przytaczając biografie wielkich nowojorskich twórców, Laing rysuje uniwersalny portret samotników nie z wyboru, a także analizuje skomplikowane związki między samotnością a sztuką. Wśród blichtru i zgiełku współczesności karmi się nas przekonaniem, że samotność da się okiełznać, a społeczna izolacja jest sprawą prywatną. Poczucie osamotnienia jest jednak zbiorowe - w mieście zwanym samotnością mieszka sporo ludzi: to miasto samo w sobie. Stolica sztuki nieprzypadkowo znajduje się w Nowym Jorku, który jest królestwem samotności. Laing podąża tropem jego książąt i księżniczek, artystów i artystek, którzy na ulicach tego wspaniałego, strasznego miasta toczyli bitwy z samotnością - na śmierć i życie. Sztuka nie jest ucieczką od samotności, ale pozwala stawić jej czoła - podobnie jak ta hipnotyzująca książka pełna melancholii i nadziei.

Stach Szabłowski

Przemyślana, przekonująca, sugestywna i przenikliwa książka [...]. Wkraczamy w niej do świata, który jest zarazem mroczny i rozświetlony i w którym samotność jawi się nie tylko jako odwieczna klęska, ale jako jeden ze skarbów składających się na pełnię krótkiej ludzkiej egzystencji. Matthew Adams, The National Miasto zwane samotnością to zachwycający hołd dla skrajnej samotności, która może otworzyć nas na odmienność innych ludzi, na ryzyko i nowatorstwo sztuki i artystów. Laing napisała ważną książkę, która będzie cieszyć się uznaniem przez wiele lat.

Deborah Levy

Wyjątkowy talent Laing jako krytyczki polega na ogromnej wyobraźni i czułości, z jaką podchodzi do opisywanych postaci. Dzięki temu sens dzieła i życia każdego z artystów pozostaje z nami, nawet gdy już zamkniemy książkę.

Elle

Ogromny sukces [...]. Laing śmiało podejmuje fundamentalne pytania dotyczące życia i sztuki.

Telegraph

Niezwykle mądra, pełna zaangażowania i empatii [...] książka, którą koniecznie trzeba przeczytać.

Helen Mc Donald

Nawiązywanie kontaktów staje się mniej onieśmielające, jeśli znika lęk przed porażką. Ta śmiała książka to krok w tym kierunku.

Economist

Książka Olivii Laing to po części wspomnienia, po części opowieść o sztuce i i geografii. Autorka przygląda się samotności oraz temu, jak przestrzenie publiczne, a zwłaszcza sztuka, mogą uleczyć albo uśmierzyć tę bardzo współczesną dolegliwość.

Red

 

Ta książka nie tylko przypomina o tym, jak to jest być samotnym, ale też jest czułą afirmacją łączących nas więzi.

Boston Globe

Połączenie osobistych zapisków, reportażu, opowieści o historii i wyjątkowo odkrywczej krytyki kultury [...] książka pełna empatii i przenikliwości.

San Francisco Chronicle

Zarazem osobiste wspomnienia, esej i zbiorowa biografia, podejmująca trudny, niemal zakazany temat i w błyskotliwy sposób ukazująca go od zupełnie nowej strony.

Evening Standard

Błyskotliwa i co dziwne, dająca pociechę [...]. Laing podchodzi do tematu samotności na swój własny, oryginalny sposób.

New York Times Book Review

Laing z bezkompromisową szczerością opisuje uniwersalne, a jednak często trudne do przekazania doświadczenie.

Financial Times

Książka "Miasto zwane samotnością. O Nowym Jorku i artystach osobnych" - Olivia Laing - oprawa twarda - Wydawnictwo Czarne. Książka posiada 256 stron i została wydana w 2023 r. Cena 32.70 zł. Zapraszamy na zakupy!