pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Tytuł książki:

Mgławica Pessoa. Literatura portugalska od romantyzmu do współczesności

Autor książki:

Ewa Łukaszyk

Dane szczegółowe:
Wydawca: Ossolineum
Rok wyd.: 2019
Oprawa: Miękka ze skrzydełka
Ilość stron: 472 s.
Wymiar: 160x240 mm
EAN: 9788366267046
ISBN: 978-83-6626-704-6
Data: 2019-07-25
33.95  49.00  15.05 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

Kraj słoneczny, gościnny i malowniczy - taki obraz Portugalii wyłania się z kart albumów, przewodników turystycznych i reklam biur podróży. Tymczasem literatura portugalska, powiada Ewa Łukaszyk, nie przyjmuje tego obrazu do wiadomości: to twórczość gorzka, surowa, często gwałtowna, zmagająca się z ciasnotą, brakiem i pustką po dawnej chwale. Wszystko to sprawia, że można ją czytać w kategoriach "stylu późnego" Edwarda W. Saida - stylu, w którym oznaki schyłku i wyczerpania łącza się z przewrotnością.

"Mgławica Pessoa" jest nie tylko przewodnikiem po literaturze portugalskiej XIX, XX i XXI wieku, lecz również - na tyle, na ile to możliwe - kluczem do zrozumienia Portugalii i jej problemów. Nie zawsze są one wyłącznie lokalne. Ilustrują zagadnienia szersze, aktualne także w odniesieniu do Europy mniejszej, peryferyjnej, nieskutecznej i niewydolnej. Uwikłanie w konteksty kolonialny i postkolonialny zmusza ponadto do przekroczenia europejskich granic.

Książka Łukaszyk jest wyjątkowym, niemal antropologicznym spojrzeniem na kulturę, historię i współczesne problemy Portugalii. Na przykładzie literatury autorka tworzy wizerunek kraju, jakiego nie znamy. Kraju Pessoi i Saramago, Camoesa i Breyner?
"Autorka (...) wykazała się niebywałą erudycją i przenikliwością analizy, po raz kolejny dowodząc, że w polskiej iberystyce nie ma sobie równych".

Wojciech Charchalis

Książka "Mgławica Pessoa. Literatura portugalska od romantyzmu do współczesności" - Ewa Łukaszyk - oprawa Miękka ze skrzydełka - Wydawnictwo Ossolineum. Książka posiada 472 stron i została wydana w 2019 r. Cena 33.95 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Bądź pierwszy - Oceń, napisz recenzję/opinię [+]