pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Księgarnia »
Książki »
»
Matka i inne zapiski
książka:

Matka i inne zapiski

Dane szczegółowe:
Wydawca: Fundacja Culture Shock
Rok wyd.: 2014
Oprawa: Miękka ze skrzydełka
Ilość stron: 280 s.
Wymiar: 135x210 mm
EAN: 9788362495528
ISBN: 978-83-6249-552-8
Data: 2015-05-14
26.25  37.80  11.55 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 1-3 dni

Matka i inne zapiski - Zofia Brzeska-Gaudier - opis książki:

Książka Dedykowana jest przede wszystkim tym, którzy chcieliby się dowiedzieć, kim była Zofia Brzeska-Gaudier. Fantazje o tej postaci były tworzone już kilka lat po jej śmierci (choć umarła zupełnie zapomniana w szpitalu psychiatryczym w Glouster) m.in przez Jimie go Eda w książce "Dziki Mesjasz". Ta bohaterka, przestawiona w książce a następnie powielona w filmie Kena Russella o tym samym tytule, stała się ucieleśnieniem, twarzą Brzeskiej na wiele dekad, a jaka była ona naprawdę?
"Dzięki publikacji tych rękopisów możemy po raz pierwszy wysłuchać opowiedzianą jej słowami historię jej życia" - pisała Gillian Raffles we wstępie do angielskiego wydania książki. I tak też jest.

"Matka i inne zapiski" jest książką autobiograficzną, którą można podzielić na 3 części, wątki. Początek jest wprowadzeniem do życia Brzeskiej przed poznaniem Henrego Gaudiera, z którym się związała w Paryżu w 1909 roku. Jest skrótowym przedstawieniem jej życia w Galicyjskiej wiosce, a następnie w miastach europejskich i amerykańskich w których szukała pracy oraz niezależnego, na ile to było możliwe dla kobiety w początkach xx wieku, życia.

Następne fragmenty odnoszą się do czasu wspólnie spędzonego z Gaudierem - młodszym o 20 lat francuskim artystą. Są to krótkie opowiadania, w których Brzeska daje wyraz swojemu talentowi literackiemu. Ostatnią część stanowią zapiski kobiety samotnej, umęczonej cierpieniem po stracie ukochanego. W tej części znajduje się również korespondencja, jedna z ostatnich przed nasilającą się u niej chorobą psychiczną. Brzeska nie kamufluje się za społecznymi konwenansami, nie upiększa się, nie mizdrzy do czytelnika, może dlatego, że nie była w stanie przewidzieć czy jej teksty kiedykolwiek zostaną wydane, ale dzięki temu są tak wyjątkowe, a przede wszystkim prawdziwe i mocne.

Książka Brzeskiej nie należy do łatwych lektur, ale jest wspaniałym uzupełnieniem informacji o zupełnie zapomnianej pisarce.

Niekiedy czepiając się życia, odczuwałam pustkę, którą musiałam zostawić za sobą - wszystko niedokończone, żadnej kochającej duszy, która żałowałaby mojego odejścia. Cóż za pustka, cóż za przygnębiająca pustka. Szłam przez życie jak chamka, kretynka, nie zostawiając Ludzkości po sobie żadnych śladów, a jednocześnie płonąc zapałem twórczym.

Książka „Matka i inne zapiski” - oprawa Miękka ze skrzydełka - Wydawnictwo Fundacja Culture Shock.

Książka posiada 280 stron i została wydana w 2014 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Matka i inne zapiski"
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Bohaterowie, renegaci, zdrajcy - okładka książki
Bohaterowie, renegaci, zdrajcy ... Paweł P. Wieczorkiewicz
Produkty podobne:
Lula, Syn Brazylii - okładka książki
Lula, Syn Brazylii Denise Parana
Olga, córka Wilka - okładka książki
Olga, córka Wilka Magdalena Krzyżanowska-Mierzewska, Aldona Wiśniewska