pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Marcin Świetlicki. Artysta multimedialny. Seria: Krytyka XX i XXI wieku

Autor książki:

Malwina Mus

Dane szczegółowe:
Wydawca: UNIVERSITAS
Rok wyd.: 2019
Oprawa: Miękka ze skrzydełka
Ilość stron: 252 s.
Wymiar: 135x205 mm
EAN: 9788324235605
ISBN: 978-83-2423-560-5
Data: 2019-08-07
26.27 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

Można przyjąć, że w niniejszej książce stawiam sobie za cel opisanie działalności artystycznej Marcina Świetlickiego. Byłoby to jednak zamierzenie nazbyt rozległe, dlatego doprecyzujmy, że staram się uchwycić naczelną zasadę organizującą jego uniwersum artystyczne. Podstawową kategorią interpretacyjną jest dla mnie figura określona jako osobowość artystyczna Marcina Świetlickiego - tożsamość spajająca poszczególne działania artysty oraz figurę tekstową i rzeczywistą osobę. Oznacza to, że w obrębie moich zainteresowań znajdują się nie tylko wiersze i powieści autora Zimnych krajów, nie tylko jego piosenki i cały kontekst aktywności na muzycznej scenie niezależnej, ale również role filmowe, wypowiedzi medialne, sposób prezentowania się wobec publiczności (kreacja), całkiem zewnętrzny wizerunek (image), rysunki, teatralne adaptacje jego utworów itd. Punktem dojścia moich odczytań zawsze pozostaje jednak literatura. Podjęte badania szeroko wykraczające poza jej obszar są reakcją na zaobserwowane niezrozumienie lub negatywną ocenę niektórych wątków praktyki poetyckiej i powieściowej Świetlickiego, wynikające właśnie z ograniczenia się badaczy i krytyków do zakresu ściśle literackiego czy nawet - tekstowego. W tym kontekście moje stanowisko rysuje się następująco: można czytać pewne wiersze Świetlickiego autonomicznie, można skutecznie badać konkretne aspekty jego twórczości, ale nie sposób zrozumieć istoty jego propozycji artystycznej bez wychylenia się w stronę bogatej działalności pozaliterackiej.


Malwina Mus - literaturoznawczyni, zajmuje się krytyką literacką oraz badaniem związków między literaturą a innymi dziedzinami sztuki. Przez lata współpracowała z portalem Popmoderna, członkini redakcji Nowej Dekady Krakowskiej. Współredaktorka serii wydawniczej Ścieżkami Pisarzy w Księgarni Akademickiej.

Książka "Marcin Świetlicki. Artysta multimedialny. Seria: Krytyka XX i XXI wieku" - Malwina Mus - oprawa Miękka ze skrzydełka - Wydawnictwo UNIVERSITAS. Książka posiada 252 stron i została wydana w 2019 r. Cena 26.27 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.