pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Mapowanie bólu Lektura - Spojrzenie - Afekt

Autor książki:

Sebastian Porzuczek

Dane szczegółowe:
Wydawca: UNIVERSITAS
Rok wyd.: 2020
Oprawa: Miękka ze skrzydełka
Ilość stron: 240 s.
Wymiar: 150x235 mm
EAN: 9788324236190
ISBN: 978-83-2423-619-0
Data: 2020-03-11
26.45 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

"Sebastian Porzuczek podjął się w swej książce rozpatrzenia jednego z najtrudniejszych, a także najważniejszych, problemów, jakie przed człowiekiem (i innymi istotami) stawia życie, a przed literaturą i sztuką - ludzkie doświadczenie. Jednym z powodów tej trudności - który w pracy zajmuje istotne miejsce - jest to, że fenomen i wydarzenie bólu nie dają do siebie dostępu - tyleż ludzkiej świadomości, co dyskursywnemu czy obrazowemu opracowaniu. Sposoby transmitowania tego dotkliwego doświadczenia, a w porządku egzystencji refleksja filozoficzna oraz literacka (jak też filmowa) także jego artykulacji czy reprezentacji, możliwości jego świadczenia i przekazu, status, jaki mu przyznaje sztuka wypowiadania tego doświadczenia - to główne wątki poddane w pracy Porzuczka uważnej, wnikliwej, a przy tym (co chyba najtrudniejsze) celowo zdystansowanej - acz zarazem empatycznej - analizie".

prof. dr hab. Ryszard Nycz

"Imponuje równowaga, jaką zachowuje autor między aparatem teoretycznym skonstruowanym z elementów rozmaitych koncepcji filozoficznych, kulturoznawczych i literaturoznawczych - koncepcji przywoływanych swobodnie i ze znawstwem - a partiami analitycznymi, w których autor wykazuje się olbrzymim wyczuleniem na literacki i filmowy szczegół, na pracę języka i obrazu.

Pod względem wyboru samego problemu głównego książka lokuje się w jednym z najżywszych obszarów współczesnej humanistyki. Co więcej, zarówno gdy idzie o wymiar teoretyczno-metodologiczny, jak i gdy idzie o analizy konkretnych twórców, autor wykazuje się arcysolidną znajomością współczesnych dyskusji i rozpoznań, zarówno polskich, jak i międzynarodowych. Zarazem świadomie i w skupieniu wytycza swoje ścieżki i kreśli własną mapę. Nie ulega wątpliwości, że rozprawa wzbudzi zaciekawienie wśród literaturoznawców, kulturoznawców i filozofów zainteresowanych problematyką afektu i reprezentacji artystycznej".

dr hab. Adam Lipszyc, prof. PAN

Książka "Mapowanie bólu Lektura - Spojrzenie - Afekt" - Sebastian Porzuczek - oprawa Miękka ze skrzydełka - Wydawnictwo UNIVERSITAS. Książka posiada 240 stron i została wydana w 2020 r. Cena 26.45 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.