pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Tytuł książki:

Łódź Ulissesa

Autor książki:

Maciej Świerkocki

Dane szczegółowe:
Wydawca: OFFicyna Publishing Ltd
Rok wyd.: 2021
Oprawa: twarda
Ilość stron: 668 s.
EAN: 9788366511446
ISBN: 978-83-6651-144-6
Data: 2021-10-13
Cena wydawcy: 59.90 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Oto skromny, krótki przewodnik, mający za zadanie ułatwić czytelnikowi poruszanie się po nowym polskim przekładzie Ulissesa, a zatem będący i jakby przypisem do niego. Po trosze naświetla czas i miejsce akcji, przedstawia autentycznych i fikcyjnych bohaterów, czasami wyjaśnia nieco tło historyczne albo polityczne, podsuwa najczęściej spotykane interpretacje poszczególnych wydarzeń czy całych epizodów, a nawet podejmuje analizę ich stylu. Zbiór tego typu komentarzy do jednej książki często określa się w krajach anglojęzycznych terminem companion, czyli towarzysz, i Łódź Ulissesa zupełnie świadomie takiego właśnie towarzysza trochę przypomina.

Od klasycznego companiona odróżnia ją jednak to, że zawiera również dość obszerny przegląd najciekawszych potyczek translatorskich, jakie stoczył tłumacz w pracy nad przekładem, stanowi więc jednocześnie wybiórczy zapis przygód autora w drodze do jego tłumaczeniowej Itaki. Niektóre z tych jak gdyby diariuszowych zapisków mają charakter intymny, osobisty, inne - a jest ich zdecydowana większość - odsłaniają przekładową maszynerię, tłumaczą się z tłumaczenia lub pokazują meandryczną trasę, którą podążał autor ku co bardziej problematycznym albo malowniczym rozwiązaniom.

Jeden z pierwszych życzliwych czytelników Łodzi Ulissesa nazwał ją szalupą ratunkową dla odbiorcy. Jeśli ta książka rzeczywiście spełnia taką rolę, to autor może jedynie wyrazić wdzięczność losowi, że nie okazała się nikomu niepotrzebna.

Maciej Świerkocki

Książka "Łódź Ulissesa" - Maciej Świerkocki - oprawa twarda - Wydawnictwo OFFicyna Publishing Ltd. Książka posiada 668 stron i została wydana w 2021 r.

Bądź pierwszy - Oceń, napisz recenzję/opinię [+]