pokaz koszyk
tylko: autor tytuł  24h
»
»
»
Literatura polska w świetle przymusów Oulipo
książka:

Literatura polska w świetle przymusów Oulipo

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Rok wyd.: 2019
Oprawa: twarda
Ilość stron: 154 s.
Wymiar: 165x245 mm
EAN: 9788323345824
ISBN: 978-83-2334-582-4
Data: 2019-04-26
pozycja niedostępna

Literatura polska w świetle przymusów Oulipo - Jacek Olczyk - opis książki:

Literatura polska w świetle przymusów Oulipo to miniprzegląd polskich gatunków poetyckich i prozatorskich, które wykorzystują technikę pisania pod przymusem (fr. écriture sous contrainte), zdefiniowaną blisko sześćdziesiąt lat temu przez członków Oulipo (Ouvroir de Littérature Potentielle - Warsztat Literatury Potencjalnej). Czytelnik odnajdzie tu przykłady pisania pod różnego typu przymusami formalnymi, od poetyk przednowoczesnych poprzez wybranych poetów XX wieku (Leśmian, Peiper, Themerson, Białoszewski, Sosnowski, Fajfer) aż po programistów i autorów generatorów cyfrowych (Onak). Publikacja ta stanowi dogodny punkt wyjścia do dalszego badania dzieł opartych na użyciu przymusów i wpisuje się jednocześnie w szerszy kontekst humanistyki cyfrowej.

Autor w sposób przejrzysty i zwięzły przybliża poetykę przymusu według Oulipo. Przymus oznacza tutaj potencjalną strukturę, która organizuje język, temat i jest wyrazem dobrowolnie przyjętego ograniczenia. Jacek Olczyk tłumaczy mechanikę przymusu, sięgając po przykłady z twórczości Pereca, Queneau czy Lescure a, odnosi się też szkicowo do działalności pokrewnych Oulipo grup A.L.A.M.O. i P.A.L.F.T a prezentacja, zdradzająca znakomitą orientację w literaturze przedmiotu, zostaje wzbogacona o niezbędną analizę pojęć plagiat przez antycypację oraz przymus tradycyjny, czyli nakazów i zakazów sformułowanych w dawnych tekstach normatywnych.

Z recenzji dr. hab. Jerzego Franczaka
JACEK OLCZYK - historyk literatury, autor Życia literackiego w Krakowie (Kraków 2016). Badacz twórczości Oulipo i tłumacz Georges a Pereca. W latach 2016-2019 związany z projektem naukowym Twórcze programowanie. Laboratorium realizowanym w Instytucie Kultury UJ w Krakowie

Książka „Literatura polska w świetle przymusów Oulipo” - oprawa twarda - Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Książka posiada 154 stron i została wydana w 2019 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Literatura polska w świetle przymusów Oulipo"
Jacek Olczyk - autor m.in.: