pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Leksykon architektów i budowniczych pochodzenia żydowskiego w Krakowie w latach 1868-1939

Autor książki:

Barbara Zbroja

Dane szczegółowe:
Wydawca: WYSOKI ZAMEK
Rok wyd.: 2023
Oprawa: miękka
Ilość stron: 380 s.
EAN: 9788396650023
ISBN: 978-83-9665-002-3
Data: 2023-04-06
49.32 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

Leksykon architektów i budowniczych pochodzenia żydowskiego w Krakowie w latach 1868-1939, to pierwsza taka publikacja w Polsce. Znajdą w niej Państwo 91 biogramów oraz informacje o przeszło tysiącu obiektów. Praca powstała w oparciu o źródła archiwalne, poszerzone o informacje od rodzin przedstawionych osób i jest efektem dwudziestoletnich zainteresowań autorki dziedzictwem krakowskich Żydów. Leksykon to książka nie tylko o architekturze, lecz również o ludziach, których dokonania w istotny sposób wpłynęły na współczesny obraz Krakowa.

 

 

Niniejsza praca jest konsekwentną kontynuacją i ważnym rozszerzeniem dotychczasowych pionierskich badań archiwalnych i opracowań autorki, która dała się już poznać jako wnikliwy badacz historii krakowskich Żydów przełomu XIX i XX wieku, a zwłaszcza wkładu społeczności żydowskiej w budowanie nowoczesnego Krakowa. () Praca Barbary Zbroi imponuje jak w poprzednich jej publikacjach zarówno rzetelnością przeprowadzonej kwerendy archiwalnej, jak i wnikliwością badawczą. Widać przy tym wyraźne dążenie do maksymalnego przekazania nieznanej dotychczas wiedzy zarówno o społeczności żydowskiej Krakowa, jak i o samym mieście. Znana już dobrze z jej poprzednich prac detektywistyczna żyłka autorki umożliwiła uzyskać liczne unikalne relacje i materiały od rozsianych po całym świecie rodzin żydowskich architektów i budowniczych.

 

Fragment recenzji prof. dr hab. Jacka Purchli

Książka "Leksykon architektów i budowniczych pochodzenia żydowskiego w Krakowie w latach 1868-1939" - Barbara Zbroja - oprawa miękka - Wydawnictwo WYSOKI ZAMEK. Książka posiada 380 stron i została wydana w 2023 r. Cena 49.32 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.