pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Kustosz i samotnik. Tom poświęcony pamięci Romana Aftanazego
Tytuł książki:

Kustosz i samotnik. Tom poświęcony pamięci Romana Aftanazego

Dane szczegółowe:
Wydawca: Ossolineum
Rok wyd.: 2016
Oprawa: Miękka ze skrzydełka
Ilość stron: 272 s.
Wymiar: 148x228 mm
EAN: 9788365588067
ISBN: 978-83-6558-806-7
Data: 2017-03-30
24.27  32.00  7.73 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Tom prezentujący sylwetkę i działalność naukową Romana Aftanazego - wieloletniego pracownika Ossolineum i autora monumentalnej monografii dziejów polskich dworów i pałaców szlacheckich na dawnych Kresach Wschodnich, której poświęcił kilkadziesiąt lat swojego życia. Przyjaciele i współpracownicy wspominają Aftanazego, zaś historycy i historycy sztuki komentują jego dzieło. Książkę otwiera szkic biograficzny.

W tomie przemawia także sam Aftanazy. Znajdziemy tu jego listy, a przede wszystkim niepublikowany dotąd dziennik, pisany we Lwowie w wyjątkowym czasie - między grudniem 1945 roku a kwietniem roku następnego. Dokument znajduje się w Dziale Rękopisów Ossolineum. Zapiski dotyczą przede wszystkim zakończonej wojny i bieżącej sytuacji w mieście. Aftanazy łączy strzępki informacji, plotki i domysły, by zrozumieć prawdziwe położenie mieszkańców i przewidzieć ich najbliższą przyszłość.

"Moja korespondencja nie byłaby może aż tak uciążliwa, gdyby adresaci zechcieli odpowiadać. Przeważnie jednak w ogóle nie odpowiadają lub odpowiadają od rzeczy. Czasem bywa tak, jak z ową damą osiemdziesięcioletnią, którą po długich poszukiwaniach znalazłem na Riwierze Francuskiej, ale która zamiast przysłać mi potrzebną fotografię dworu zażądała ode mnie mojej fotografii z dedykacją!"
Z listu Romana Aftanazego do Mieczysława Gębarowicza
"W poczynaniach badawczych Romana Aftanazego nie było najmniejszej nuty o charakterze rewindykacyjnym wobec narodów, które objęły we władanie utracone przez Polskę ziemie. Kustosz uważał sprawę Kresów za zamkniętą. W Posłowiu wyznał: "Miałbym dużą satysfakcję, gdyby opisane w mej pracy zabytki kultury materialnej wszystkie narody, na terenach których one się znajdują, uznać zechciały za nasze dziedzictwo wspólne".

Jan Kolasa

Książka "Kustosz i samotnik. Tom poświęcony pamięci Romana Aftanazego" - oprawa Miękka ze skrzydełka - Wydawnictwo Ossolineum. Książka posiada 272 stron i została wydana w 2016 r. Cena 24.27 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
Produkty podobne:
Kropla goryczy - okładka książki

Kropla goryczy

Gizela Chmielewska
Konstytucjonaliści polscy 1918-2011. - okładka książki

Konstytucjonaliści polscy 1918-2011. Sylwetki...

Ryszard Mojak, Paweł Sarnecki, Andrzej Szmyt (red.)