pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Kto ty jesteś?

Autor książki:

Joanna Olech, Edgar Bąk

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wytwórnia
Rok wyd.: 2018
Oprawa: twarda
Ilość stron: 52 s.
Wymiar: 230x280 mm
EAN: 9788364011566
ISBN: 978-83-6401-156-6
Data: 2018-08-22
26.51 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 3-5 dni

Opis książki:

O patriotyzmie inaczej. Lekko, nowatorsko. Jeśli patriotyzm ma stać się wewnętrznym imperatywem, a nie tylko ozdobnym kotylionem rocznicowym, to poprzez małe odruchy społecznej solidarności, na dziecięcą miarę. Tekst Joanny Olech odwołuje się do idei społeczeństwa obywatelskiego, wzajemnego zaufania, szacunku, ekologii, tolerancji, wolontariatu i zaangażowania na rzecz kraju. Ilustracje Edgara Bąka prowokują do dyskusji dziecka z dorosłym nie tylko o patriotyzmie.

Autorka o książce:
Jak objaśnić dziecku znaczenie abstrakcyjnych terminów? Takich jak na przykład: wierność... respekt... wrażliwość...? Nie ważą i nie pachną, nie mają koloru ani faktury. Możemy je opisać jedynie poprzez przejawy. Przez sposób, w jaki się manifestują.

Weźmy patriotyzm. Pojawia się w polu widzenia dziecka w kontekście, który je przerasta, bywa mylący albo wręcz bałamutny. Stereotyp usłużnie podsuwa cierpiętniczo-martyrologiczną interpretację tego słowa. A jako że dzieciaki - z oczywistych względów - nie dokonują czynów bohaterskich, nie składają ofiary z życia - słowo to staje się abstraktem, sprawą "nie dla dzieci".

Salwy honorowe, kadzidła i wieńce, jakie towarzyszą celebracji patriotyzmu, przykrywają jego inny, codzienny sens, a mianowicie - współuczestniczenie, współtroskę, współdziałanie na rzecz współdobra. Są to drobne, codzienne akty współodpowiedzialności za kraj. W tak rozumianym patriotyzmie dziecko ma szansę wypełnić cząstkę obywatelskiej misji - ma swój "zagonek" do uprawy, swoją pulę chwalebnych uczynków i dobrych nawyków, które składają się na dobrostan kraju.

Joanna Olech
Książka jest elementem kampanii społecznej i towarzyszy jej wystawa plakatów.

Książka "Kto ty jesteś?" - Joanna Olech, Edgar Bąk - oprawa twarda - Wydawnictwo Wytwórnia. Książka posiada 52 stron i została wydana w 2018 r. Cena 26.51 zł. Zapraszamy na zakupy!