pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Krytyka polityczna 15/2008. Białe miasteczko

Autor książki:

Sławomir Sierakowski

(red.)
Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Krytyki Politycznej
Rok wyd.: 2008
Oprawa: miękka
Ilość stron: 360 s.
Wymiar: 170x240 mm
EAN: 9771644091006
Data: 2008-11-19
pozycja niedostępna

Opis książki:

Najnowszy 15. numer "Krytyki Politycznej" otwiera wywiad-rzeka Sławomira Sierakowskiego z Henryką Krzywonos - legendarną tramwajarką, która rozpoczęła strajk w Gdańsku w sierpniu 1980. Do numeru dołączamy film Białe Miasteczko (reż. Robert Kowalski i Magda Mosiewicz) - poruszający dokument, pokazujący od nieznanej dotąd strony protest pielęgniarek z 2007 roku.
Głównym tematem 15. numeru "Krytyki Politycznej" jest jeden z najciekawszych wymiarów współczesnego życia społecznego - biopolityka. Pytamy o granice wspólnoty politycznej. Czy należy do niej przyjąć również zwierzęta? A ludzi, których ciała nie składają się z tkanek, lecz są niemal maszynami? Pokazujemy, jakie wyzwania związane z rozwojem nowych technologii, genetyki, biologii stoją dziś przed polityką demokratyczną. W jaki sposób uwzględniać w polityce różnych nieludzkich autorów (zwierzęta, rośliny, technologie)? Jak kształtować relacje między polityką a ekologią?
Niezwykle wpływowy francuski socjolog nauki i antropolog Bruno Latour wyjaśnia, dlaczego uprawiając politykę, powinniśmy zrezygnować z pojęcia "natury". Niemiecki socjolog, autor słynnego Społeczeństwa ryzyka Ulrich Beck pisze, że żyjemy w czasach "przemysłowego średniowiecza" i "fatalizmu technologicznego", z których możemy się wydobyć, oddając naukę pod osąd opinii publicznej. Amerykańska biolożka i filozofka Donna Haraway rozważa, jak zmienić relacje między nami i zwierzętami, nie rezygnując z zabijania. Najgłośniejszy włoski filozof Giorgio Agamben tłumaczy m.in., czym jest maszyna antropologiczna. Kinga Dunin pyta, czy empatia jest lewicowa, a Olga Tokarczuk zastanawia się, czy pod owłosionymi pyskami i dziobami zwierząt kryje się jakaś inna twarz. Przemysław Czapliński pisze o tym, jak nowoczesność potknęła się o ciało, a Edwin Bendyk o tym, czy możliwa jest humanistyczna eugenika....

Książka "Krytyka polityczna 15/2008. Białe miasteczko" - Sławomir Sierakowski (red.) - oprawa miękka - Wydawnictwo Krytyki Politycznej. Książka posiada 360 stron i została wydana w 2008 r.