pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Krótka wycieczka

Autor książki:

Antun Šoljan

Dane szczegółowe:
Wydawca: SEDNO
Rok wyd.: 2021
Oprawa: Miękka ze skrzydełka
Ilość stron: 132 s.
EAN: 9788379631476
ISBN: 978-83-7963-147-6
Data: 2021-05-25
22.35 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

Krótka wycieczka to wydana w Jugosławii w 1965 roku powieść wybitnego chorwackiego pisarza, poety, tłumacza i krytyka literackiego, Antuna Šoljana (1932-1993). Autor wykorzystuje wątek podróżowania, aby zbudować opowieść o kilkugodzinnej wycieczce przypadkowej grupy młodych ludzi - historyków sztuki, dziennikarzy, fotografów - skupionych wokół tajemniczej, obdarzonej trudną do zrozumienia charyzmą postaci, Roka. Wspólnie wyruszają w poszukiwaniu bliżej nieznanego klasztoru w interiorze półwyspu Istria. Mają się tam znajdować średniowieczne i nikomu dotąd nieznane freski. Ta na pierwszy rzut oka trywialna podróż przynosi wiele niespodzianek i rozczarowań, a poszczególni jej uczestnicy - z różnych powodów - stopniowo odłączają się od grupy. Ostatecznie tylko dwie osoby docierają do celu, ale nie jest jasne, czy ten klasztor u końca drogi to rzeczywistość, czy halucynacja. Z pewnością jednak to krótkie podróżowanie, pełne niejednoznacznych obrazów i rozważań, staje się powodem do namysłu nad ludzką egzystencją z wyraźnymi odniesieniami do tradycji kulturowej i współczesności. Droga przez kamienistą Istrię, pod śródziemnomorskim słońcem, to metafora drogi przez życie. Próżno tu szukać prostych odpowiedzi na ważne pytania, bo podczas wędrówki przeważają bezdroża.

W oryginalnej i osobliwej atmosferze powieści znajdziemy pokrewieństwa z takimi klasykami tego czasu, jak Ernest Hemingway czy Albert Camus oraz autorami amerykańskiej kontrkultury spod znaku Beat Generation (Jack Kerouac).

Posłowie do książki napisał tłumacz książki, Maciej Czerwiński.

Książka "Krótka wycieczka" - Antun Šoljan - oprawa Miękka ze skrzydełka - Wydawnictwo SEDNO. Książka posiada 132 stron i została wydana w 2021 r. Cena 22.35 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.