pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
 
okładka książki - Cztery dramaty. Seria: Biblioteka
Cztery dramaty. Seria: Biblioteka Narodowa 29.12 zł pozycja dostępna!
okładka książki - Gdański sen
Gdański sen 30.05 zł pozycja dostępna!
Księgarnia »
Książki »
»
Krótka noc. Dramaty. Seria: Dramat polski. Reaktywacja
książka:

Krótka noc. Dramaty. Seria: Dramat polski. Reaktywacja

Dane szczegółowe:
Wydawca: Instytut Badań Literackich PAN
Rok wyd.: 2017
Oprawa: Twarda z obwolutą
Ilość stron: 612 s.
Wymiar: 156x211 mm
EAN: 9788365573421
ISBN: 978-83-6557-342-1
Data: 2017-06-06
Cena wydawcy: 44.00 złpozycja niedostępna

Krótka noc. Dramaty. Seria: Dramat polski. Reaktywacja - Władysław Terlecki - opis książki:

Władysław Terlecki (1933-1999) - prozaik i dramatopisarz, jedna z najciekawszych osobowości powojennej literatury polskiej, autor znakomitych powieści historycznych, sztuk teatralnych, licznych słuchowisk, a także scenariuszy filmowych.

Koronnym tematem pisarza była historia powstania styczniowego, do którego odnoszą się trzy zamieszczone w tym tomie dramaty - "Cyklop", "Krótka noc" i "Dwie głowy ptaka", najgłośniejsza ze sztuk Terleckiego. Wracał do przeszłości, by przywołać wydarzenia, które uległy zapomnieniu przez zaniedbanie, wyparcie lub na skutek maskującej "polityki pamięci". Sens tych traumatycznych czy też bulwersujących wydarzeń pozostawał niejasny, a nawet sporny, przez co nabierał dramatycznego wymiaru. Sytuacje politycznie i moralnie ekstremalne, zaczerpnięte z biografii autentycznych postaci, były dla pisarza modelowym obrazem istnienia człowieka w historii - doświadczonej i doświadczającej, groźnej i nieprzejrzystej, wymykającej się jednoznacznym interpretacjom. W pozostałych dramatach zebranych w tomie Terlecki przesuwa problematykę wieloznaczności prawdy o świecie z płaszczyzny historycznej na etyczną i psychologiczną. Racje są tu tak rozłożone, że każdą można opatrzyć znakiem zapytania. Nie oznacza to jednak zgody na bezład relatywizmu. (Ewa Wąchocka)
Ewa Wąchocka - profesor, kulturoznawca i teatrolog, pracuje na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Zajmuje się dramatem i teatrem XX wieku, teorią dramatu, zwłaszcza ewolucją form we współczesnej dramaturgii w perspektywie psychoanalitycznej i kulturowej, antropologią widowisk oraz praktykami performatywnymi. Autorka książek: "Między sztuką a filozofią. O teorii krytyki artystycznej Stanisława Ignacego Witkiewicza" (1992), "Autor i dramat" (1999), "Współczesne metody badań teatralnych" (2003), "Milczenie w dwudziestowiecznym dramacie" (2005). Jest współautorką wielu prac zbiorowych, ostatnio monografii "Intymne - prywatne - publiczne" (2015) i podręcznika dla studentów, a także redaktorką licznych publikacji, między innymi: "Teatr - media - kultura" (2006), "Przestrzenie we współczesnym teatrze i dramacie" (2009), "Teatr historii lokalnych w Europie Środkowej" (2015).

Książka „Krótka noc. Dramaty. Seria: Dramat polski. Reaktywacja” - oprawa Twarda z obwolutą - Wydawnictwo Instytut Badań Literackich PAN.

Książka posiada 612 stron i została wydana w 2017 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Krótka noc. Dramaty. Seria: Dramat polski. Reaktywacja"
Władysław Terlecki - autor m.in.:
Twarze 1863 - okładka książki
Twarze 1863 Władysław Terlecki;
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Szlachcic z Koluszek w Ameryce - okładka książki
Szlachcic z Koluszek w Ameryce Henryk Skwarczyński
Serce ciemności - okładka książki
Serce ciemności Conrad Joseph, Jacek Dukaj (red.)
Prawda i inne dramaty - okładka książki
Prawda i inne dramaty Jarosław Jakubowski