pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Tytuł książki:

Kortowo dawniej i dziś

Autor książki:

Stanisław Achremczyk

Dane szczegółowe:
Wydawca: Pracownia Wydawnicza ElSet
Rok wyd.: 2021
Oprawa: Twarda
Ilość stron: 192 s.
Wymiar: 224x227 mm
EAN: 9788366075474
ISBN: 978-83-66075-47-4
Data: 2021-10-01
54.24  63.00  8.76 
Ostatni egzemplarz! pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 3-5 dni

Opis książki:


Jest to rys historyczny Kortowa – obecnej dzielnicy Olsztyna, położonej z dala od centrum miasta. Opis obejmuje czasy najdawniejsze, zaczynając od pradziejów, powiązań ze średniowiecznym Olsztynem, działających tu folwarków, przez czas wojen i zmiennych zależności politycznych, czasy prosperity i klęsk. Omówione zostały czasy powstania i funkcjonowania w Kortowie zespołu lecznictwa psychiatrycznego. Powstało wówczas wiele budynków, założono piękny park. Zakład podczas drugiej wojny światowej został w znacznej części przekształcony w szpital wojskowy. Dawnych pensjonariuszy, uważanych przez władze hitlerowskie za zbędnych dla społeczeństwa, stopniowo eliminowano. Ci, którzy pozostali, ranni żołnierze, lekarze, pielęgniarki i pracownicy cywilni, wszyscy zginęli z rąk czerwonoarmistów wkraczających w styczniu 1945 r. do Olsztyna. Kortowo, podobnie jak miasto zostało zniszczone. W latach 50. XX w. Kortowo zmieniło się w uniwersyteckie miasteczko, powstał tu bowiem zaczątek obecnego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego – Wyższa Szkoła Rolnicza. Studencki kampus, pięknie położony nad Jeziorem Kortowskim, przez lata rozwijał się i rozbudowywał. Ciągle powstają nowoczesne obiekty, a o historii tego miejsca świadczą zachowane ślady dawnej architektury – charakterystyczne budynki z czerwonej cegły i założenia parkowe.

Książka wypełnia lukę w wiedzy o Kortowie, burzy domniemania i legendy o „mrocznej przeszłości” z lat wojny, ukazuje rozwój myśli uniwersyteckiej w Olsztynie – od lat powstania Wyższej Szkoły Rolniczej, późniejszej Akademii Rolniczej, po dzisiejszy wizerunek Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Napisana przystępnie, ubarwiona licznie cytowanymi wspomnieniami i archiwalnymi zdjęciami. Stanowi interesującą pozycję dla studentów i absolwentów, mieszkańców Olsztyna, regionu i nie tylko.

Książka "Kortowo dawniej i dziś" - Stanisław Achremczyk - oprawa Twarda - Wydawnictwo Pracownia Wydawnicza ElSet. Książka posiada 192 stron i została wydana w 2021 r. Cena 54.24 zł. Zapraszamy na zakupy!

Bądź pierwszy - Oceń, napisz recenzję/opinię [+]