pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Koronki z płatków śniegu
Tytuł książki:

Koronki z płatków śniegu

Autor książki:

Gabriela A. Kańtor

Dane szczegółowe:
Wydawca: MG
Rok wyd.: 2017
Oprawa: miękka
Ilość stron: 320 s.
Wymiar: 145x205 mm
EAN: 9788377793824
ISBN: 978-83-7779-382-4
Data: 2017-02-08
25.03  34.90  9.87 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Wielowątkowa saga rodzinna, prowadzona na kilku poziomach tematycznych. Saga niezwykła, gdyż napisana niechronologicznie - to, co było dawniej, przeplata się z tym, co dzieje się teraz.

Akcja powieści, tocząca się w latach 1864 - 2015, osadzona jest w realiach historycznych kresowego Polesia i śląskiego pogranicza, oraz współczesnej wsi małopolskiej, przy czym na plan pierwszy wysuwają się żywe i intrygujące postaci głównych bohaterów. W powieści wrze jak w przysłowiowym tyglu; mieszają się barwne wspomnienia, tajemnice rodzinne, postawy, pragnienia, odważne podróże, wielkie miłości i bolesne straty. Powoli, jakby pracowicie dziergana przez pokolenia, wyłania się tożsamość tej rodziny - krucha i delikatna, łatwa do zniszczenia, niczym tytułowe koronki z płatków śniegowych.

Autorka próbuje odpowiedzieć na pytanie, w jakim stopniu nasza przeszłość ma wpływ na teraźniejszość, na to, co sobą reprezentujemy, jakich wyborów dokonujemy, czy chcemy pamiętać o przodkach?
Co jest kluczem do owej rodzinnej tożsamości? Ziemia, na której się wzrasta? Mowa, której nauczyła matka? Przekonania polityczne? Czy może rodzina, żyjąca sto pięćdziesiąt lat temu w białym dworku na Polesiu? Co pozostaje nam z obecności tych, którzy odeszli, choć - jak mówi poeta - "po ich głosach wciąż drży powietrze"?

***

Ile jesteśmy w stanie zachować w naszej rodzinnej pamięci? Ponury pomruk powstania styczniowego, trzy śląskie zrywy powstańcze, obie wojny światowe, upadek komunizmu - czy może po prostu łatwiej zapamiętujemy zwykłą miłość, radości i smutki, koronkową suknię ślubną prababki, kataryniarza ze złotym pierścionkiem na szczęście, fontannę z kamienną foczką, dworek wśród angielskich róż i psa, który nazywał się Ugryź?
***) Szymon Mucha - "Kolęda dla nieobecnych

Książka "Koronki z płatków śniegu" - Gabriela A. Kańtor - oprawa miękka - Wydawnictwo MG. Książka posiada 320 stron i została wydana w 2017 r. Cena 25.03 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
Gabriela A. Kańtor - autor m.in.:
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Piąty etap - okładka książki

Piąty etap

Sergiusz Piasecki
Bieg z przeszkodami - okładka książki

Bieg z przeszkodami

Stefan Krukowski
Szepty zmarłych - okładka książki

Szepty zmarłych

Simon Beckett
Sztuka grzeszenia - okładka książki

Sztuka grzeszenia

Sabrina Jeffries
Rozkosze namiętności - okładka książki

Rozkosze namiętności

Sabrina Jeffries
Niewinna pomyłka - okładka książki

Niewinna pomyłka

Joanna Hacz
Produkty podobne:
Galilejczycy - okładka książki

Galilejczycy

Jarosław Gałuszka
Okruchy raju - okładka książki

Okruchy raju

Tanya Valko
Transprussia - okładka książki

Transprussia

Zbigniew Zbikowski
Ślepcy idą do nieba - okładka książki

Ślepcy idą do nieba

Stanisław Srokowski