pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Kompozytorzy Polscy o Fryderyku Chopinie. Antologia

Dane szczegółowe:
Wydawca: Polskie Wydawnictwo Muzyczne
Rok wyd.: 2018
Oprawa: twarda
Ilość stron: 280 s.
Wymiar: 125x208 mm
EAN: 9788364823572
ISBN: 978-83-6482-357-2
Data: 2021-05-20
15.39 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 1-3 dni

Opis książki:

Jedynym i niepowtarzalnym nazwał Fryderyka Chopina jego rówieśnik, sam też nader utalentowany kompozytor, Ignacy Feliks Dobrzyński. On ma osobny styl, osobną formę, czarujący wdzięk, jakieś nowe, ze sfer wyższych, a może i najwyższych czerpane modulacje pisał w roku 1865. Słowem, posiada to wszystko, czego przed nim nikt w swych dziełach ani okazał, ani zamarzył. On jest solus et unicus. A zatem postawienie jakiegokolwiek bądź imienia obok Chopina jest usiłowaniem bezsilnym.
W głosach twórców kolejnych pokoleń, począwszy od dostrzegającego Chopinowski geniusz muzyczny Józefa Elsnera, poprzez Stanisława Moniuszkę, Karola Szymanowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, aż po Witolda Lutosławskiego by wymienić jedynie kilku odnajdujemy ten sam zachwyt, przekonanie o niedościgłości Chopina. Tego fenomenu, tajemnicy jego muzyki, zapewne nie uchwycimy nigdy. Jednak zdaje się, że szczególnie dzięki spisanym przemyśleniom tych, którzy najgłębiej, z własnego doświadczenia, pojmują sekret procesu twórczego innych kompozytorów jesteśmy tego uchwycenia i zrozumienia jak najbliżej.
Ze znawstwem i wyczuciem wybrane przez Mieczysława Tomaszewskiego wypowiedzi polskich twórców składają się w narrację o obecności Fryderyka Chopina w kulturze, jego dla niej nieodzowności. Jedyny i niepowtarzalny pozostaje zarazem Chopin najtrwalszym, najważniejszym fundamentem polskiej muzyki.

Książka "Kompozytorzy Polscy o Fryderyku Chopinie. Antologia" - praca zbiorowa - oprawa twarda - Wydawnictwo Polskie Muzyczne. Książka posiada 280 stron i została wydana w 2018 r. Cena 15.39 zł. Zapraszamy na zakupy!