pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Klasyfikacja Budżetowa 2023. Najnowsze zmiany i komentarz eksperta

Autor książki:

Krystyna Gąsiorek

Dane szczegółowe:
Wydawca: INFOR Grupa
Rok wyd.: 2022
Oprawa: twarda
Ilość stron: 644 s.
Wymiar: 165x235 mm
EAN: 9788382683028
ISBN: 978-83-8268-302-8
Data: 2023-01-12
134.56 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

Publikacja obejmuje wszystkie zmiany wprowadzone w rozporządzeniu Ministra Finansów z 2 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych, w tym obszerną nowelizację z 2022 r., w ramach której dodano m.in. 16 nowych rozdziałów, 12 nowych paragrafów dochodów - w części z objaśnieniami, a także 30 nowych paragrafów wydatków.

W związku z licznymi zmianami przepisów oraz wprowadzanymi reformami klasyfikacja budżetowa jest cały czas nowelizowana. Niektóre podziałki przestają obowiązywać, pojawiają się nowe, a przy niektórych zmieniają się objaśnienia. Jednostki sektora finansów publicznych powinny na bieżąco uwzględniać te zmiany w planowaniu, rachunkowości i sprawozdawczości.

Duże zmiany w podziałkach klasyfikacji budżetowej zostały wprowadzone w 2022 r. rozporządzeniem Ministra Finansów z 15 lipca 2022 r. Między innymi zostały wyznaczone nowe paragrafy dotyczące identyfikacji środków przeznaczonych na pomoc obywatelom Ukrainy. Niektóre paragrafy wydatków mają zastosowanie wyłącznie w JST (tj. 328, 329, 435, 437, 474, 475 i 483-486, 648 i 649) do ewidencjonowania wydatków ponoszonych na realizację zadań wynikających z ustawy z 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Wprowadzono także nowe paragrafy (610, 637) umożliwiające ewidencjonowanie i monitorowanie wykorzystania środków otrzymywanych z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych (RFIL), a także otrzymanych i wykorzystanych z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych (RFPŁ) przez JST w danym roku, jak również w okresie wieloletnim.

Dodatkowo na jednostki nakładane są liczne obowiązki związane z realizacją zadań zleconych, takich jak wypłata różnych dodatków: osłonowych, na węgiel, gaz, pelet i inne źródła ciepła, w tym dla podmiotów wrażliwych. Niestety, ustawodawcza nie wskazał przy tym, jak je klasyfikować. Nie został wprowadzony nowy rozdział ani nie zostały wyodrębnione nowe paragrafy po stronie dochodowej i wydatkowej. Oznacza to, że trzeba korzystać z podziałek już obowiązujących - tylko których
Ponadto jednostki nadal mają wiele wątpliwości dotyczących funkcjonowania SMUP i stosowania podziału na tzw. rozdziały podmiotowe (katalog otwarty) i rozdziały usługowe (katalog zamknięty). Od 1 stycznia 2023 r. zapowiadane było rozszerzenie SMUP o dwa kolejne obszary usług, które mają być dodane do systemu (pomoc społeczna oraz kultura i rekreacja). Jednak zmiany te zostały odroczone.

Niejasności dotyczące stosowania poszczególnych podziałek klasyfikacyjnych wynikają przede wszystkim z przyjętych niejednorodnych kryteriów konstrukcyjnych - zarówno w odniesieniu do działów, jak i - w większym stopniu - rozdziałów klasyfikacji budżetowej.

Aby ułatwić księgowym właściwe stosowanie podziałek klasyfikacji budżetowej na co dzień, przygotowaliśmy publikację, która zawiera:
- obowiązującą klasyfikację części budżetowych,
- aktualną, ujednoliconą klasyfikację dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych wraz z objaśnieniami,
- komentarz eksperta ze wskazówkami, jak w praktyce stosować nowe lub zmienione podziałki - co ujmować, a czego nie należy ujmować w danej podziałce,
- oznaczenie terminów - od kiedy obowiązuje lub do kiedy obowiązywała dana podziałka,
- najnowsze pisma i interpretacje w zakresie klasyfikacji budżetowej wydane przez Ministerstwo Finansów oraz przez organy kontrolne, tj. regionalne izby obrachunkowe - dla ułatwienia przyporządkowane do poszczególnych podziałek.

Książka "Klasyfikacja Budżetowa 2023. Najnowsze zmiany i komentarz eksperta" - Krystyna Gąsiorek - oprawa twarda - Wydawnictwo INFOR Grupa. Książka posiada 644 stron i została wydana w 2022 r. Cena 134.56 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.