pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Klasycyzm Przekład Prestiż. Oświeceniowe spolszczenia tragedii Corneillea...
Tytuł książki:

Klasycyzm Przekład Prestiż. Oświeceniowe spolszczenia tragedii Corneillea i Racinea (1740-1830) w perspektywie historycznolite

Autor książki:

Michał Bajer

Dane szczegółowe:
Wydawca: Instytut Badań Literackich PAN
Rok wyd.: 2020
Oprawa: Miękka ze skrzydełka
Ilość stron: 348 s.
EAN: 9788366448681
ISBN: 978-83-6644-868-1
Data: 2021-06-09
46.26 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 48 h

Klasycyzm Przekład Prestiż. Oświeceniowe spolszczenia tragedii Corneillea i Racinea (1740-1830) w perspektywie historycznolite - opis książki:

W praktykach translatorskich polskiego oświecenia literatura i władza splatają się w sposób szczególny. Nim tłumacz tragedii użyje twórczej wyobraźni, by za pomocą słów wstrząsnąć publicznością, sam poddaje się sile emanującej z zewnątrz. Jej istotą jest "nieco magiczne wrażenie przewagi" wywierane przez obcojęzyczne utwory wyniesione na piedestał i uznane za kluczowe dla nowożytnej Europy. Punkt wyjścia pracy Klasycyzm - Przekład - Prestiż to omówienie mechanizmów, budujących szczególny autorytet wybranego wycinka tradycji literackiej. Tytułowym bohaterem książki jest prestiż przypisany w oświeceniu spolszczeniom francuskich tragedii klasycystycznych. Objawia się on m.in. w dyskursie krytycznym, w konkretnych decyzjach translatorskich i w serii materialnych zjawisk, związanych z kształtowaniem rękopisów i druków. Nawet jeśli koniec końców bohater nasz upadł - tak jak żył, w centrum sceny - uważna rekonstrukcja jego losów pozwala dostrzec półcienie, które ginęły wcześniej w pełnym świetle.

Michał Bajer jest adiunktem w Instytucie Literatury i Nowych Mediów Uniwersytetu Szczecińskiego, członkiem Zespołu Komparatystyki i Translatologii. Specjalizuje się w poetyce historycznej i w historii przekładu. Poza artykułami w czasopismach i rozdziałami w książkach zbiorowych opublikował edycje: Trzy poetyki z czasów Richelieu: francuski klasycyzm o dramacie, Gdańsk 2010; Stanisław Morsztyn, Hippolit: tragedyja, jedna z dziesiąci, które wierszem łacińskim napisał Seneka, na polskie przetłumaczona. Andromacha: tragedyja z francuskiego przetłumaczona, Warszawa 2016 (wraz z Radosławem Rusnakiem).

Książka "Klasycyzm Przekład Prestiż. Oświeceniowe spolszczenia tragedii Corneillea i Racinea (1740-1830) w perspektywie historycznolite" - Michał Bajer - oprawa Miękka ze skrzydełka - Wydawnictwo Instytut Badań Literackich PAN. Książka posiada 348 stron i została wydana w 2020 r. Cena 46.26 zł. Zapraszamy na zakupy!

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]