pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
 
Księgarnia »
Książki »
»
Kino, teatr, kabaret w przedwojennej Polsce. Artyści. Miejsca. Skandale
Księgarnia »
Książki »
Księgarnia »
Książki »
książka:

Kino, teatr, kabaret w przedwojennej Polsce. Artyści. Miejsca. Skandale

Dane szczegółowe:
Wydawca: Dom Wydawniczy PWN
Rok wyd.: 2013
Oprawa: twarda
Ilość stron: 416 s.
Wymiar: 235x195 mm
EAN: 9788377053355
ISBN: 978-83-7705-335-5
Data: 2013-10-07
64.38  89.00  24.62 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 1-3 dni

Kino, teatr, kabaret w przedwojennej Polsce. Artyści. Miejsca. Skandale - Wojciech Kałużyński - opis książki:

Lata dwudzieste, lata trzydzieste - szarm i szyk, kino, kabaret, strusie pióra i rewiowy blask! Napisana z imponującą erudycją opowieść o ulubionych rozrywkach Polaków w międzywojniu, kiedy ludzie naprawdę potrafili szaleć - od ulicy po salon.

Autor przywołuje to, co o kulturze, tej wyższej i tej spod znaku podkasanej muzy - pisali ówcześni. Inkrustuje swoją opowieść barwnymi anegdotami, fragmentami - często złośliwych - recenzji czy wspomnieniami postaci z artystycznego świecznika.

Bohaterami tej książki są twórcy wielcy i niszowi, najjaśniejsze gwiazdy i aktorzy grywający ogony, właściciele kin i artystki podrzędnych teatrzyków rewiowych, kompozytorzy najświetniejszych przebojów i bankruci, którzy wszystko postawili na jedną kartę, a publiczność nie dopisała... Ordonka i jej zabójcze dla producentów gaże, niezapomniane szlagiery Warsa i Petersburskiego, Arnold Szyfman rządzący twardą ręką warszawskimi teatrami czy ulubiony bohater wielu kabaretowych skeczy Wieniawa-Długoszowski - ich życie napisało historie tak ciekawe, jak fascynująca jest opowieść, którą snuje Wojciech Kałużyński.

Finezji dodają świetne zdjęcia, niektóre już znane, a inne publikowane po raz pierwszy. Mimo że są czarno-białe, sportretowany na nich świat jest niezwykle barwny.

Kino stało się w dwudziestoleciu międzywojennym jednym z ulubionych sposobów spędzania wolnego czasu. Mało to, było swego rodzaju ulubionym fetyszem tamtych czasów, działając zarówno na wyobraźnię kucharek, jak i pań z wyższych sfer, węglarzy z Powiśla i dżentelmenów w melonikach, podlotków i szacownych matron.

Wojtek Kałużyński Rocznik 1971. Nałogowy oglądacz filmów i miłośnik gier, domorosły nihilista, wieczne dziecko, nieuleczalny kibic Polonii Warszawa. Absolwent wydziału polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Dziennikarz, krytyk filmowy i felietonista. Publikował w kilkunastu czasopismach m. in. w Kinie, Filmie, Świecie Filmu, Nowej Fantastyce, Machinie, Przekroju, Dzienniku", Bluszczu i K-Magu, współpracownik TVP Kultura, ekspert Empiku. Współautor kilku książek zbiorowych o tematyce filmowej w tym Kino Krzysztofa Kieślowskiego pod red. Tadeusza Lubelskiego. W ubiegłym roku opublikował książkę o Zygmuncie Kałużyńskim Pół życia w ciemności".

Książka „Kino, teatr, kabaret w przedwojennej Polsce. Artyści. Miejsca. Skandale” - oprawa twarda - Wydawnictwo Dom Wydawniczy PWN.

Książka posiada 416 stron i została wydana w 2013 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Kino, teatr, kabaret w przedwojennej Polsce. Artyści. Miejsca. Skandale"
Wojciech Kałużyński - autor m.in.:
Niebieskie ptaki PRL-u - okładka książki
Niebieskie ptaki PRL-u Wojciech Kałużyński;
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Produkty podobne:
Współczesne kino izraelskie 2 - okładka książki
Współczesne kino izraelskie 2 Joanna Preizner (red.)