pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Kino artystów i artystek Od Mélisa do Maciunasa

Autor książki:

Marcin Giżycki

Dane szczegółowe:
Wydawca: Słowo obraz terytoria
Rok wyd.: 2023
Oprawa: Miękka ze skrzydełka
Ilość stron: 328 s.
EAN: 9788383250434
ISBN: 978-83-8325-043-4
Data: 2023-06-27
57.12 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 1-3 dni

Opis książki:

Kino artystów i artystek to autorska historia kina awangardowego, eksperymentalnego, tworzonego przez osoby, które działały także na innych polach twórczych. Bohaterowie i bohaterki Marcina Giżyckiego są malarzami (Fernand Léger), rzeźbiarzami (August Zamoyski), filozofami (Guy Debord), wokalistkami (Yoko Ono), a przede wszystkim właśnie artystami i artystkami, których nie sposób tak łatwo sklasyfikować. Często działali i działały w wielu dziedzinach, od szeroko pojętych sztuk wizualnych po szeroko pojętą literaturę. Oczywiście nie brak tu także postaci fundamentalnych dla awangardy filmowej, by wymienić choćby Mayę Deren czy Shirley Clarke.

Autor opisuje filmy niemożliwe do znalezienia i podaje trudno dostępne informacje, a jednocześnie oswaja nas z kinem awangardowym. Pokazuje także, że film - który historia sztuki przez dekady traktowała jako zjawisko poboczne - w istocie był ważnym środkiem wypowiedzi artystów i artystek.

Książka "Kino artystów i artystek Od Mélisa do Maciunasa" - Marcin Giżycki - oprawa Miękka ze skrzydełka - Wydawnictwo Słowo obraz terytoria. Książka posiada 328 stron i została wydana w 2023 r. Cena 57.12 zł. Zapraszamy na zakupy!