pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Kiedy Ja jest innym

Autor książki:

Jean-Claude Kaufmann

Dane szczegółowe:
Wydawca: Oficyna Naukowa
Rok wyd.: 2013
Oprawa: twarda
Ilość stron: 232 s.
Wymiar: 145x225 mm
EAN: 9788377370216
ISBN: 978-83-7737-021-6
Data: 2012-11-19
32.48 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

Zainteresowania Kaufmanna są wyraźnie sprecyzowane: można je nazwać mikrosocjologią, socjologią jednostki, a także socjologią diady, czyli pary, i tego, co dzieje się między ludźmi - zwłaszcza między dwojgiem ludzi. Kaufmann prowadzi badania procesów indywidualizacji, podmiotowości, tożsamości jednostki i jej przekształceń, a także zajmuje się parami, śledzi, jak zmieniają się łączące je więzi i emocje w kontekście zwykłych, banalnych, codziennych doświadczeń, związanych z codziennym funkcjonowaniem. Uwzględnia też w pewnym zakresie oddziaływanie wydarzeń niecodziennych, niezwykłych, przerywających bieg codzienności.

Obszar badań Kaufmanna mieści się na pograniczach kilku różnych dyscyplin. Odwołuje się on bowiem w swoich pracach do ustaleń antropologii, historii społecznej, historii kultury, psychologii, filozofii. Tym samym nawiązuje do najlepszych tradycji socjologii francuskiej, nigdy nie zamykającej się w wąskich, wyspecjalizowanych ramach, lecz otwartej na inne dziedziny badań i refleksji. Choć jego zainteresowania są w znacznej mierze bardzo bliskie psychologii, sam określa się mianem ,,socjologa o duszy antropologa.

Tę ,,antropologiczną duszę widać szczególnie dobrze w badaniach życia codziennego, stanowiących kolejny charakterystyczny rys socjologii Kaufmanna; można go wręcz nazwać socjologiem codzienności. Bada nawyki, przyzwyczajenia, obyczaje, zawsze uwzględnia wymiar historyczny, zawsze prowadzi analizy w długiej perspektywie czasu. Zainteresowania problematyką życia codziennego znajdują wyraz w badaniach kuchni, obyczajów kulinarnych i rodzinnych posiłków, w refleksji nad rozwiązywaniem problemu brudnej bielizny i nad drobnymi przykrościami w życiu małżeńskim, w analizach reakcji na obnażanie piersi przez kobiety na plaży, marzeń samotnych kobiet o księciu z bajki, reakcji i refleksji powstałych pierwszego poranka po wspólnie spędzonej nocy, nowego świata emocji i miłości w epoce Internetu i podobnych zjawisk.

Ze Wstępu Elżbiety Tarkowskiej

Książka "Kiedy Ja jest innym" - Jean-Claude Kaufmann - oprawa twarda - Wydawnictwo Oficyna Naukowa. Książka posiada 232 stron i została wydana w 2013 r. Cena 32.48 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.