pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Tytuł książki:

Kawaleryę mieliśmy nadwerężoną...

Autor książki:

Krzysztof Kuczyński

Dane szczegółowe:
Wydawca: Inforteditions
Rok wyd.: 2021
Oprawa: miękka
Ilość stron: 238 s.
Wymiar: 214x155 mm
EAN: 9788365982971
ISBN: 978-83-6598-297-1
Data: 2021-09-17
27.76 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

ak stwierdził w swych wspomnieniach Aleksander Fredro, Człowiek z koniem, niby centaur, jest dopiero jednostką wkawalerii. Historiografia polska podążając za tą zasadą, jak się wydaje, nie lubi zsadzać jeźdźca z konia, a jeśli już to robi, zwykle idzie tylko za tym pierwszym, interesując się nawet najmniejszym aspektem jego życia, niemal całkowicie zapominając o jego wierzchowcu. Nie ma w tym jednak nic specjalnie dziwnego. Wraz odejściem koni najpierw z pól walki i większości armii świata, a wreszcie z większości aspektów ludzkiego życia, zaczęto o nich stopniowo zapominać, jako o relikcie świata, który już nie istnieje. Niewielu jest także historyków jeżdżących konno, działających w grupach rekonstrukcji historycznej, czy służących we współczesnej kawalerii ochotniczej, a ich prace często nie znajdują uznania ani wśród szerszego grona historyków, jako zbyt szczegółowe i subiektywne, ani w środowisku jeździeckim, które zarzuca im brak pokrycia w hippicznej rzeczywistości i ślepą wiarę w źródła.
Stąd właśnie autor stawia i próbuje odpowiedzieć na wiele pytań: jak w kawalerii polskiej przełomu epok wyglądało zaopatrzenie w konie Jakie generowało koszty, a zarazem problemy finansowe Czym się charakteryzował koń tych dwóch światów Co jadł i na co chorował Czy i jakie nosił imię Jak go szkolono i obchodzono się z nim w ówczesnych jednostkach kawalerii Oraz jaki był stosunek kawalerzystów do ich wierzchowców
Próbą odpowiedzi na te pytania jest niniejsza praca. Autor ma nadzieję, że czytelnik odnajdzie w niej wiele wartościowych informacji i że zachęci ona do szerszego zainteresowania historycznymi pracami hipologiczno-wojskowymi.

Książka "Kawaleryę mieliśmy nadwerężoną..." - Krzysztof Kuczyński - oprawa miękka - Wydawnictwo Inforteditions. Książka posiada 238 stron i została wydana w 2021 r. Cena 27.76 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]