pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Karta nr 52

Dane szczegółowe:
Wydawca: Ośrodek KARTA
Oprawa: miękka
Ilość stron: 160 s.
Wymiar: 160x230 mm
EAN: 97708673760952
ISBN: 977086737670952
ISSN: 0867-3764
Data: 2007-06-19
Cena wydawcy: 12.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Do numeru dołączona jest płyta DVD /"Kołyma/".
Jubileusz 80-lecia Jana Janusza Henryka Przewłockiego herbu Przestrzał — 24 marca 2007 — przeszedł w Polsce bez echa... Skromność pana Janusza spowodowała, że nie zauważyły tych szczególnych urodzin Jego środowiska: ani dawne wydawnicze, ani grupy byłych opozycjonistów związanych z paryską "Kulturą” czy KOR-em, ani społeczności Archiwum Wschodniego czy Związku Sybiraków... A to jubileusz wielkiej wagi.

Janusz Przewłocki — ziemianin z urodzenia (z rodziny Henryka Przewłockiego i Karoliny Marii Hutten-Czapskiej), któremu historia odebrała naturalne środowisko, a przede wszystkim ojca i dom rodzinny w Mordach pod Siedlcami; nieletni akowiec, zmuszony do ukrywania się; redaktor, który odnalazł swoje właściwe historyczne pole w XVIII, XIX, a w końcu w XX wieku (inicjator wielu przedsięwzięć edytorskich); jednoosobowa Komisja Historyczna Związku Sybiraków. Niezwykły dorobek to także obraz świata utrwalony w Jego ogromnej kolekcji fotografii z przełomu XIX i XX stulecia.

O sobie pan Janusz powiedział: "Nigdy nie miałem jakichkolwiek ambicji, nie starałem się zrobić kariery. Nigdy też nie miałem gwiazdy, która by mnie prowadziła. W tym sensie moje życie nie jest całością. Kierowało mną poczucie obowiązku” ("Karta” 25). To wspaniałe, że poczucie obowiązku pokierowało Nim także ku dokumentowaniu sfery społecznej, z której po II wojnie został wydziedziczony.

Kolekcję tę dzisiaj stanowi ponad 20 tysięcy odbitek i negatywów, przedstawiających obraz świata, który w Polsce udało się komunizmowi zetrzeć z powierzchni. Większość fotografii została przez twórcę kolekcji pieczołowicie opisana. Wybraliśmy cząstkę z nich przygotowując wystawę Wokół pałacu i dworu. Świat ocalony w kolekcji Janusza Przewłockiego, której wernisaż odbył się w 20 czerwca 2007 w Domu Spotkań z Historią. Prezentujemy niewielki wybór z kolekcji, ocalającej także piękno tamtego świata.

Książka "Karta nr 52" - oprawa miękka - Wydawnictwo Ośrodek KARTA.

Spis treści:

Album Wokół pałacu i dworu
Dom w Mordach
Szkoła Komendanta - Tytus Czaki
Ruch Obrony Praw - Mateusz Sidor
Stanisław Czuruk - Listy z głębi
Prymas we „Wronie” - Bartłomiej Noszczak

Ostatnie słowo, Ryszard Bosakowski — powojenne listy Witolda Bieńkowskiego do jego dawnych współpracowników z Rady Pomocy Żydom „Żegota”.
Zjadliwa „Karta”, Paweł Sowiński — recenzja podziemnej „Karty” przygotowana na potrzeby Służby Bezpieczeństwa.
Akcja „Wisła” — dalszy ciąg dyskusji o relacjach polsko-ukraińskich poruszanych na łamach „Karty”.
Wielki Terror — tekst przygotowany przez Międzynarodowe Stowarzyszenie „Memoriał” w związku z 70. rocznicą rozpoczęcia masowych represji w Związku Radzieckim.
www.straty.pl — prezentacja nowego programu „Straty osobowe i ofiary represji pod okupacją niemiecką”, realizowanego przez Ośrodek KARTA.
„Niepokorni w XX wieku” — komunikat Jury 11. Konkursu „Historii Bliskiej”.