pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Karabiny maszynowe Schwarzlose M.7 i M.7/12. Seria: Architectura et Ars Militaria. Tom 13

Autor książki:

Józef Kwaciszewski

Dane szczegółowe:
Wydawca: Fort
Oprawa: miękka
Ilość stron: 96 s.
Wymiar: 240x155 mm
EAN: 9788392365747
ISBN: 978-83-9236-574-7
Data: 2007-06-21
Cena wydawcy: 24.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

"Niniejszy podręcznik przeznaczony jest dla instruktorów k.m. Ma on służyć nie do wyuczania na pamięć żołnierzy poszczególnych ustępów, lecz tylko jako pomoc w nauce o wartości, znaczeniu, działaniu poszczególnych części i całego karabinu maszynowego.
Przy podziale k.m. na poszczególne części, kierowałem się metodą niemiecką, przyjętą w armji naszej, jako podstawową przy nauce w zakresie k.m. Jest ona bardzo systematyczną i łatwą do nauki, jak to stwierdziłem w pułku i obecnie w szkole.
Nazwy niektórych części k.m. opracowywane byty przez ofiecrów-Polaków z b. armii austryjackiej i oficerów legjonowych w austryjackiej szkole k.m. w Brucku w roku 1914-15, uzupełniane później w Legjonach (1915-18), wreszcie w Dep. Naukowo Szkolnym M. S. Wojsk.
W pracy niniejszej posługiwałem się częściowo austryjackim podręcznikiem "Instruktion uber die Einrichtung und Verwendung der M. G.", opuściłem jednak całkowicie "spisy zawartości skrzynek narzędziowych i rusznikarskich", gdyż byłby on dziś tylko martwym spisem. Sporządzeniem i skompletowaniem tych skrzynek zajmuje się osobno Dep. Artyl. I szkoła rusznikarska, i stamtąd wyjdą osobne w tej mierze przepisy.
W dużej mierze korzystałem również z cennych rad i wskazówek kapt. Felsztyna Tad., za co składam mu na tem miejscu podziękowanie.
Wdzięczny będę kolegom oficerom z k.m. za rzeczowe zwrócenie uwagi na błędy i niedokładności tego podręcznika, przesłane pisemnie na moje ręce."
Ostrów-Komorowo w grudniu 1919.

Książka "Karabiny maszynowe Schwarzlose M.7 i M.7/12. Seria: Architectura et Ars Militaria. Tom 13" - Józef Kwaciszewski - oprawa miękka - Wydawnictwo Fort.