pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Judenjagd Polowanie na Żydów 1942-1945
Tytuł książki:

Judenjagd Polowanie na Żydów 1942-1945

Autor książki:

Jan Grabowski

Dane szczegółowe:
Wydawca: Centrum Badań nad Zagładą Żydów
Rok wyd.: 2011
Oprawa: twarda
Ilość stron: 262 s.
Wymiar: 160x240 mm
EAN: 9788393220205
ISBN: 978-83-9322-020-5
Data: 2011-02-15
33.73  39.99  6.26 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 48 h

Judenjagd Polowanie na Żydów 1942-1945 - Jan Grabowski - opis książki:

Książka ta opisuje ostatnią fazę zagłady żydowskiej ludności powiatu Dąbrowa Tarnowska. Na podstawie bogatej dokumentacji z archiwów polskich, niemieckich i izraelskich autor odtwarza wydarzenia z lat 1942 1945, kiedy to Niemcy próbowali wyłapać żydowskich niedobitków, tych, którzy latem 1942 r. uniknęli wywiezienia do obozu zagłady w Bełżcu. Książka opisuje z jednej strony działania policji niemieckiej, a z drugiej rolę polskiej policji granatowej, wiejskich straży nocnych, junaków z Baudienst czy też miejscowych strażaków w wykryciu i zamordowaniu żydowskich ofiar. Na tle trwającego aż do końca wojny Judenjagd ( polowania na Żydów ) zostały również zarysowane dramatyczne wybory stojące przed ludźmi ratującymi Żydów.
Pierwsza faza Judenjagd polegała na pełnej mobilizacji niemieckich oddziałów ewakuacyjnych (Evakuirungskommandos), polskiej policji granatowej, junaków z Baudienst oraz żydowskiej Służby Porządkowej. Pierwsze godziny i dni po akcji wysiedleńczej charakteryzowały się szczególnie wielką liczbą ofiar. Wpadali wówczas Żydzi wyciągnięci z kryjówek i z bunkrów w gettach oraz ci, którym udało się zbiec do pobliskich lasów. Natomiast do wykrycia lepiej ukrytych Żydów potrzebne były inne środki i inne metody. W tej fazie, która miała trwać już do końca wojny, najważniejsze - z punktu widzenia Niemców - było zapewnienie sobie współpracy ze strony miejscowej ludności. W celu osiągnięcia pożądanego skutku Niemcy uciekali się zazwyczaj do polityki zachęt oraz kar, wspartych ciągłą akcją uświadamiającą polską ludność o żydowskim niebezpieczeństwie. Autor odtwarza splot tragicznych okoliczności, które przesądziły o tym, że tak nieliczni Żydzi nie padli ofiarą polowania.

Książka „Judenjagd Polowanie na Żydów 1942-1945” - oprawa twarda - Wydawnictwo Centrum Badań nad Zagładą Żydów. Książka posiada 262 stron i została wydana w 2011 r. Cena 33.73 zł. Zapraszamy na zakupy!

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
Ocena: 5 (z 1 ocen)
kolorkolorkolorkolorkolor

Opinie/recenzje:

Autor: RM_Al; Ocena: 5 pkt.; Data: 2015-05-01
Porażająca, źródłowa praca o cichej zagładzie Żydów w wioskach i miasteczkach okupowanej Polski. Opierając się na dokumentach i zeznaniach świadków Grabowski przedstawia zbrodnie popełnione na Żydach przez ich polskich sąsiadów. Zbrodnie usankcjonowane przez prawo niemieckiego okupanta, jednak dokonane rękami Polaków. Książka przeraża, zmusza jednak do myślenia i pokazuje, że Sprawiedliwi bardziej od niemieckich żandarmów musieli bać się najbliższego sąsiada.
Praca dotyczy głównie terenu powiatu Dąbrowa Tarnowska, jednak Autor przytacza analogie z innych obszarów okupowanej Polski. Szczególnie w pamięć zapada raport przedstawiciela Polskiego Państwa Podziemnego z udziału w mordowaniu i grabieniu Żydów w Otwocku, w której czynny udział brała miejscowa straż pożarna.
Judenjagd należy przeczytać, szczególnie w czasie obecnego dyskursu na temat wypowiedzi szefa FBI w USHMM.
skomentuj opinię/recenzję [+]
Jan Grabowski - autor m.in.:
Szczęście posiadać dom pod ziemią... - okładka książki
Szczęście posiadać dom pod ziemią... Losy kobiet... Jan Grabowski, Chaja Rosenblatt, Rywka Schenker, Melania Weissenberg;
Czarna owieczka - okładka książki
Czarna owieczka Jan Grabowski;
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Kto dopomoże Żydowi... - okładka książki
Kto dopomoże Żydowi... Bogdan Musiał
Produkty podobne:
Getto warszawskie 1943 - okładka książki
Getto warszawskie 1943 Tomasz Kubicki