pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
 
Księgarnia »
Książki »
»
Jestem stąd. Wiersze
książka:

Jestem stąd. Wiersze

autor:

Agi Mishol

Dane szczegółowe:
Wydawca: A5
Rok wyd.: 2020
Oprawa: Miękka ze skrzydełka
Ilość stron: 88 s.
Wymiar: 145x208 mm
EAN: 9788365614308
ISBN: 978-83-6561-430-8
Data: 2020-06-09
25.86  35.00  9.14 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 3-5 dni

Jestem stąd. Wiersze - Agi Mishol - opis książki:

Z przyjemnością przedstawiamy tom wierszy Laureatki Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta 2019, izraelskiej poetki Agi Mishol. To pierwsza książkowa prezentacja twórczości poetki w Polsce.

Agi Mishol swą pierwszą książkę opublikowała w wieku lat 18. Wydany dzięki pomocy finansowej rodziców i podpisany jedynie imieniem Agi tom "Kodem Tafasti Rega" nie przetrwał jednak próby czasu nawet w oczach autorki. Do prawdziwego debiutu dojrzała w roku 1972, od tego czasu publikując blisko 20 książek poetyckich, nieodmiennie powstających w najbardziej tradycyjny sposób: z pomocą pióra i kartki. Ich autorka wyznaje: "hebrajski jest dla mnie świętym językiem. To właśnie przede wszystkim zawdzięczam moim rodzicom - że przywieźli mnie do kraju, w którym mówi się po hebrajsku. Hebrajski stał się dla mnie ojczyzną".

Agi Mishol ceniona jest przez krytyków m.in. za posługiwanie się bardzo szerokim wachlarzem odcieni hebrajszczyzny - od odniesień do języka biblijnego po najbardziej współczesne wyrażenia slangowe. Sama zaś przekonuje, iż poeci są "sejsmografami języka". Godna uwagi jest też rozpiętość tematów poruszanych przez Mishol, która nie daje się zaklasyfikować ani jako np. autorka lirycznych wyznań, ani jako tzw. poetka zaangażowana.

Pojawia się w jej twórczości także - daleka od jakiejkolwiek ortodoksji i nie przynosząca łatwego pocieszenia - perspektywa metafizyczna, co sama Mishol podsumowuje: "moja filozofia przypomina filozofię Alberta Camusa - życie jest absurdem. Szukasz jakiegoś głębszego sensu, ale zarazem dobrze wiesz, że żadnego sensu nie ma. Jedyna metafizyka w moich wierszach to te chwile, kiedy wszystko otwiera się na jakiś inny wymiar. Większość wierszy przychodzi z tych samych źródeł i mówi o moim "ja". Ale istnieje wiele "ja": jest Agi metafizyczna i inna, która jest cyniczna, a także jest Agi naiwna, a nawet czasami (w pewnym, szerszym sensie) religijna".

Książka „Jestem stąd. Wiersze” - oprawa Miękka ze skrzydełka - Wydawnictwo A5.

Książka posiada 88 stron i została wydana w 2020 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Jestem stąd. Wiersze"
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Psychiatra korpoświata - okładka książki
Psychiatra korpoświata Witold Misztal
Potop - okładka książki
Potop Salcia Hałas
Pies - okładka książki
Pies Jakub Gończyk
Produkty podobne:
Drzewo oliwne - okładka książki
Drzewo oliwne Zbigniew Jasina
Na strunach życia - okładka książki
Na strunach życia Tamara Mariola Tarasek
w g-moll - okładka książki
w g-moll Maria J. Piasecka
My się chyba znamy 111 wierszy - okładka książki
My się chyba znamy 111 wierszy Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki
Odchodząc stąd - okładka książki
Odchodząc stąd Irena Mackiewicz