pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Tytuł książki:

Jarema

Autor książki:

Jan Zachariasiewicz

Dane szczegółowe:
Wydawca: Książka i Wiedza
Rok wyd.: 2019
Oprawa: miękka
Ilość stron: 172 s.
Wymiar: 130x210 mm
EAN: 9788305136761
ISBN: 978-83-05-13676-1
Data: 2019-05-29
13.75  20.00  6.25 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Jarema - Jan Zachariasiewicz - opis książki:

Jan Zachariasiewicz (1823-1906) urodził się w Radymnie na Podkarpaciu, gdzie jego ojciec był właścicielem dużej posiadłości ziemskiej. W 1833 r. Zachariasiewicz rozpoczął naukę w gimnazjum w Przemyślu. Od najwcześniejszych lat należał do organizacji spiskowych i samokształceniowych, za co w 1842 r. trafił na dwa lata do ciężkiego więzienia. Po wyjściu na wolność rozpoczął studia na uniwersytecie we Lwowie. W tym mieście spędził większość dorosłego życia. Współredagował lwowskie czasopisma, w których propagował postępowe poglądy w duchu pozytywistycznym. Do kręgu jego znajomych należeli m.in. Karol Szajnocha, Kornel Ujejski i Wincenty Poi. Na początku lat pięćdziesiątych Zachariasiewicz ponownie z powodów politycznych został osadzony na kilka lat w więzieniu, a po powrocie do domu zaczął pisać powieści. Do najbardziej znanych należą Święty Jur (1862) i Jarema (1863).

Akcja Jaremy toczy się w połowie XIX w. w Galicji. Fabuła osnuta jest wokół konfliktu wsi z dworem o serwituty, czyli dostęp chłopów do pańskich lasów i pastwisk po zniesieniu pańszczyzny. W tle pobrzmiewa złowrogim echem rabacja galicyjska z 1846 r. Autor zwraca w powieści uwagę na umiejętne podsycanie przez rząd w Wiedniu antagonizmów między tymi dwiema klasami społecznymi. Tytułowy Jarema, zasłużony żołnierz armii austriackiej, przekonany o jak najlepszych intencjach cesarza i jego urzędników, świadomie dąży do konfrontacji z miejscową dziedziczką, uważając, że sabotuje ona szczytne zamiary władz. Napięcie stopniowo narasta. W tle pojawia się miłość głównego bohatera do miejscowej piękności.

Książka „Jarema” - oprawa miękka - Wydawnictwo Książka i Wiedza. Książka posiada 172 stron i została wydana w 2019 r. Cena 13.75 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Jarema"
Jan Zachariasiewicz - autor m.in.:
Święty Jur - okładka książki
Święty Jur Jan Zachariasiewicz;
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Twoje fotografie - okładka książki
Twoje fotografie Tammy Robinson
Uprowadzony - okładka książki
Uprowadzony Lee Child
Produkty podobne:
Święty Jur - okładka książki
Święty Jur Jan Zachariasiewicz
Nie machaj do mnie czerwoną chorągiewką - okładka książki
Nie machaj do mnie czerwoną chorągiewką Elżbieta Zdrojowa-Krawiec
Pani Anglików - okładka książki
Pani Anglików Elizabeth Chadwick