pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Tytuł książki:

Jańcioland i okolice. Filmowe światy Jana Jakuba Kolskiego

Autor książki:

Grażyna Stachówna

Dane szczegółowe:
Wydawca: UNIVERSITAS
Rok wyd.: 2021
Oprawa: Miękka ze skrzydełka
Ilość stron: 368 s.
Wymiar: 150x235 mm
EAN: 9788324237753
ISBN: 978-83-2423-775-3
Data: 2021-10-13
27.96  44.00  16.04 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

Jańcioland i okolice. Filmowe światy Jana Jakuba Kolskiego Grażyny Stachówny to pierwsza monografia filmowej twórczości tego wybitnego reżysera i scenarzysty w pełni zasługującego na zaszczytne miano autora filmowego. Oznacza ono, że artysta wypracował własną poetykę kreacyjną, indywidualny i rozpoznawalny styl ekranowy, że jest wyjątkowy i niepowtarzalny. Jan Jakub Kolski stworzył - w ośmiu filmach fabularnych, dwu krótkometrażowych i czterech wideoklipach - Jańcioland, Mityczną Krainę, której nazwę wywiedziono od tytułu Jańcia Wodnika (1993). Osadzona w mazowieckim pejzażu, zaludniona niezwykłymi mieszkańcami, ma ona swą historię, tradycję i mitologię, emanuje ujmującą aurą, miłym urokiem i specyficznym humorem. Jańcioland stanowi początek i centrum twórczości Kolskiego. Kolejne jego filmy oddalają się od tej Mitycznej Krainy w kierunku coraz bardziej rozszerzającego się horyzontu, obejmując nowe terytoria, odrębne idee i zmieniającą się poetykę autorską.

Tak jak wielu miłośników polskiego kina i twórczości Kolskiego niejednokrotnie przekraczałem granice Jańciolandu, by zanurzać się w tej krainie wraz z kolejnymi filmami autora Pograbka, nigdy jednak nie czyniłem tego w towarzystwie tak kompetentnej przewodniczki jak Grażyna Stachówna. Jej książka stanowi doskonały przewodnik, który oferuje czytelnikowi możliwie kompletną wiedzę o twórczości Kolskiego, autorską propozycję jej odczytania i zarazem inspirację do samodzielnych wędrówek i poszukiwań.

[z recenzji prof. dra hab. Piotra Zwierzchowskiego]

Książka "Jańcioland i okolice. Filmowe światy Jana Jakuba Kolskiego" - Grażyna Stachówna - oprawa Miękka ze skrzydełka - Wydawnictwo UNIVERSITAS. Książka posiada 368 stron i została wydana w 2021 r. Cena 27.96 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Bądź pierwszy - Oceń, napisz recenzję/opinię [+]