pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Jan Chilicki Biografia wojenna 1939-1944 Zakroczym Pomiechówek. Stutthof....
Tytuł książki:

Jan Chilicki Biografia wojenna 1939-1944 Zakroczym Pomiechówek. Stutthof. / Chilicki Janusz

Autor książki:

Janusz Chilicki

Dane szczegółowe:
Wydawca: Chilicki Janusz
Rok wyd.: 2019
Oprawa: twarda
Ilość stron: 120 s.
Wymiar: 160x230 mm
EAN: 9788393423842
Data: 2019-09-17
26.24  38.00  11.76 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 1-3 dni

Jan Chilicki pseudonim "Olek", przedwojenny pocztowiec podczas II Wojny Światowej był Komendantem Placówki AK Zakroczym, kierował również Referatem Wywiadu. Był więźniem obozów w Pomiechówku i Stutthofie.

Książka w warstwie historycznej pokazuje nowe fakty z działalności konspiracyjnej Tajnej Armii Polskiej i Armii Krajowej z terenów Zakroczymia, Modlina i okolic. Ujawnienie dotychczas nieopracowanych materiałów archiwalnych, które wytworzyła niemiecka Tajna Policja Państwowa pozwoliło dodatkowo udokumentować wysiłek zbrojny i organizacyjny Polskiego Państwa Podziemnego, oraz pokazać poświęcenie Polaków dla Ojczyzny.

Autor opisuje represje jakim poddawani byli zwykli ludzie na terenach wcielonych do III Rzeszy, a także los więźniów z Obozu Karno-Śledczego w Pomiechówku podlegającego placówce Gestapo z Nowego Dworu Mazowieckiego. W publikacji znajdziemy również charakterystykę niemieckich Sądów Doraźnych.

Obóz Koncentracyjny Stutthof pokazany jest w książce jako miejsce eksterminacji dziesiątek tysięcy ludzi, w tym członków ruchu oporu, żołnierzy Armii Krajowej. Stutthof jest również miejscem śmierci bohatera książki, Jana Chilickiego zamordowanego w komorze gazowej.

W publikacji tej znajduje się bogaty materiał ikonograficzny złożony z dokumentów i fotografii pochodzących m.in. z archiwów Instytutu Pamięci Narodowej, Wojskowego Biura Historycznego, Muzeum Stutthof oraz archiwum rodziny Chilickich.

Książka "Jan Chilicki Biografia wojenna 1939-1944 Zakroczym Pomiechówek. Stutthof. / Chilicki Janusz" - Janusz Chilicki - oprawa twarda - Wydawnictwo Chilicki Janusz. Książka posiada 120 stron i została wydana w 2019 r. Cena 26.24 zł. Zapraszamy na zakupy!

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Antoine de Paris - okładka książki

Antoine de Paris

Marta Orzeszyna
Produkty podobne: